Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci naslouchali dalšímu příběhu bezpráví
ZŠ Vsetín, Sychrov se letos znovu zapojila do programu společnosti Člověk v tísni“ do projektu „Příběhy bezpráví“. Zatímco v loňském roce pátrali žáci po bezpráví způsobené lidem v jejich okolí za II. světové války, letos se soustředili na zločiny komunismu.

Žáci zjistili, že v jejich blízkosti, přímo na Vsetíně, žije muž, který byl komunistickou zvůli hodně postižen, ale on nezatrpkl, je stále optimistický, milý, veselý a má rád mladé lidi, kterým na besedách vypráví svůj příběh.
 
Pan Karel Vysloužil se narodil 24. ledna 1927 na Hané, na Vsetín se přiženil.  Jeho setkání s manželkou Jitřenkou Sousedíkovou bylo romantické a osudové, poprvé se viděli na Svatém Hostýně a hned se do sebe zamilovali. Po svatbě spolu ale mohli být je krátce.
Pan Vysloužil se v r. 1948 postavil na obrazu demokracie, sympatizoval s Československou  stranou lidovou a ve spolupráci s některými jejími členy se podílel na zpracování a distribuci letáků, které vyzývaly k odporu proti sílící komunistické moci a volaly po  obraně demokratických hodnot. Za to byl uvězněn, souzen v tzv. Olomouckém procesu, jehož cílem byla likvidace protikomunistických skupin na Moravě. Karel Vysloužil dostal 24 let nepodmíněně. V té době se rozšiřovala těžba v Krušných Horách, a tak mladý vězeň putoval na Jáchymovsko, kde těžil radioaktivní uran pro Sovětský svaz. Nakonec měl i trošku štěstí, po devíti letech se díky amnestii mohl vrátit domů, ke své věrně čekající ženě.

Dnes je pan Vysloužil aktivní zejména literárně a  věnuje se besedám s mladými lidmi, kteří jak říká, jsou naše naděje. V rukou mladých lidí je, aby už žádné další bezpráví nedopustili. Pan Vysloužil je literárně činný, je členem Obce spisovatelů a vydává knihy, zejména pak poezii. Však i při besedě recitoval ze svého díla a nabádal žáky k přemýšlení o věcech všedního života. On poznal dobu, kdy mu obyčejné, samozřejmé  radosti byly krutě odepřeny, musel těžce pracovat pro režim, který považoval za zrůdný, byl odloučen od rodiny, od přátel. Snad proto z jeho básní tryská jak bolest, smutek, pocity ztráty, tak na druhou stranu, což je obdivuhodné, i naděje, odpuštění a radost ze života.


Panu Vysloužilovi ze srdce přejeme, aby mohl ještě dlouho hovořit s mladými, aby byl ještě dlouhá léta mezi námi. On je ten, kdo pomohl nám všem k demokracii a svobodě a krutě za to zaplatil ztrátou devíti let svého života. Přejeme hodně sil a radosti!

Po besedě žáci zhlédli film z cyklu Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti. Film Olgy Sommerové ukazuje jak brutálně zacházel komunistický režim s třídními nepřáteli z řad žen.

 
Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková