Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci ZŠ se stali součástí policejních hlídek

Již tradiční akce města Otrokovice s názvem Dětská policie se účastnili žáci čtvrtých a pátých ročníků otrokovických základních škol, kteří se pro včerejší dopoledne stali součástí policejních hlídek.Tři žáci ze ZŠ Trávníky, T. G. Masaryka a Mánesova dohlíželi spolu s městskými strážníky, příslušníky Policie ČR a Celní správy na dodržování pravidel silničního provozu. Při kontrolách se hlídky soustředily především na technický stav vozidel, povinnou výbavu, dodržování nejvyšší povolené rychlosti, dodržování zákazu požití alkoholu před či během jízdy, používání bezpečnostních pásů a sedaček, povinnost celoročního svícení motorových vozidel, dodržování bezpečnostních přestávek i nejvyšších povolených hmotností. Toho, kdo měl vše v pořádku, odměnili žáci drobnými předměty od partnerů akce. K hříšníkům byli dětští policisté shovívaví a většinu prohřešků řešili pouze domluvou. Našli se ovšem i takoví řidiči, kteří se dopustili většího přestupku a byli potrestáni pokutou od skutečných policistů.

Policejní hlídky byly rozestavěny na třech místech. Každé stanoviště mělo své specifikum. V Kvítkovicích na parkovišti u křižovatky umístili příslušníci Celní správy zařízení na měření hmotnosti vozidel. U pneuservisu společnosti Barum Comtinental se měřila rychlost a před kruhovým objezdem na Štěrkovišti při vjezdu do Otrokovic byly prováděny dechové zkoušky.

Dětské policisty na jednotlivých stanovištích přivítala kromě strážníků městské policie a policie ČR také místostarostka města Otrokovice Libuše Škrabolová spolu s vedoucí odboru silničního hospodářství Městského úřadu Otrokovice Renátou Krystyníkovou. Společně s policisty dětem připomněli, co dnes bude jejich úkolem.

„Hlavním cílem této akce je výchovné působení nejen na děti, které se tak mohou seznámit s prací městských strážníků i příslušníků Policie ČR a Celní správy, ale především na řidiče, kteří jsou povinni dodržovat zákon,“ uvedla Renáta Krystyníková.

Děti si na této akci nejvíce cení možnosti pohybovat se v blízkosti skutečných policistů, sledovat jejich práci i přístroje, které používají. Také uvolnění ze školních povinností je pro ně vítaným zpestřením. Při plnění svých povinností se žáci i přes prvotní rozpaky rychle zbavili ostychu a dali se do řeči s policisty. Lépe se tak vžili do jejich role a uvědomili si obrovskou zodpovědnost, kterou jako ochránci pořádku mají. Pozitivně akci hodnotí také učitelé, kteří s dětmi ve třídách o této problematice dále hovoří.

V průběhu dopoledne bylo zkontrolováno přes 80 vozidel, z čehož odměněno bylo celkem 77 řidičů. K pokutování museli policisté přistoupit ve třech případech. Nejčastější prohřešky se týkaly špatného technického stavu vozidel. Většina případů byla řešena domluvou. Pracovníci celní správy nezadrželi tentokrát ani jeden přetížený kamion.

 
Mgr. Lenka Krupková
tel. 723 606 758, 577 680 449
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková