Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci ukázali své vědomosti o vsetínských židech v období druhé světové války
Po stopách židů ve Vsetíně za druhé světové války a v době holocaustu se symbolicky vydali žáci 8. - 9. tříd ZŠ Sychrov. Soutěžní program „Vyznám se...“ byl součástí mnoha akcí v rámci týdne židovské kultury ve Vsetíně, který pořádá Dům kultury Vsetín a Město Vsetín od 24. do 28. ledna 2011.

Na projektu Po stopách židů ve Vsetíně se podílela i Základní škola Vsetín Sychrov, která vyhlásila soutěžní klání pod záštitou paní starostky Ivety Táborské už před půl rokem. V úterý 25. 1. 2011 měli žáci možnost ukázat, jak se připravili a kolik vědomostí při pátrání po vsetínských židech, ale i událostech II. světové války na Vsetíně nabyli. Program v kině Vatra byl pestrý. Nejprve soutěž, poté dokumentární film o paní Ilse Reiner Eichnerové, rodačce ze Vsetína židovské národnosti, která holocaust naštěstí přežila. V roce 2006 vydala v Americe, kde dnes žije, knihu, která obsahuje její deník z doby, kdy ještě pobývala ve Vsetíně a v Růžďce a autentické dokumenty z let 1939-1945. Kniha v českém jazyce vyšla díky paní Evě Žárské v roce 2008. Poté následovala příjemná beseda s paní Evou Žárskou, pamětnicí II. světové války a přítelkyní paní Ilsy.
 
Soutěžní klání žáků 9. tříd bylo velmi vyrovnané a porota ve složení: paní Eva Žárská, Mgr. Hana Jabůrková, historička Muzea regionu Valašsko a Mgr. Ondřej Sláma za Společnost pro komunitní práci Vsetín, spokojeně konstatovala, že mladé lidi toto téma oslovilo a snad i zaujalo. Také diváci byli vtaženi do akce a spontánně reagovali, spolupracovali a krátce si sami zasoutěžili. Vítězné družstvo ve složení Daniela Daňová, František Šumšala a Lenka Hurtová je ze ZŠ Vsetín, Sychrov, na krásném druhém místě jsou žáci ze ZŠ Vsetín, Rokytnice a další tým ze ZŠ Vsetín, Sychrov. Všichni soutěžící podali vynikající výkony, když v základních otázkách zazněla pouze jediná nesprávná odpověď, proto byly rozhodující tzv. doplňující otázky, které všechny soutěžící přinutily k jasnému vyjadřování vlastních myšlenek a názorů, což jak všichni víme, nebývá ani pro dospělé lidi jednoduché.


Ceny vítězům slavnostně předala paní starostka Iveta Táborská, ředitel Domu kultury Ing. Milan Kostelník a paní Eva Žárská.
Diváci odcházeli z kina viditelně spokojeni a snad i obohaceni o nové poznatky o svém městě i o historii období II. světové války.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková