Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Čeští a slovenští žáci oslavili podzim tradičním jarmarkem i přípravou zvěřiny
Dne 9. listopadu 2010 proběhla na Integrované střední škole - Centru odborné přípravy ve Valašském Meziříčí předposlední část přeshraničního projektu Tradice bez hranic, jež podporuje mezinárodní česko-slovenskou spolupráci mezi školou a jejím slovenským partnerem, Združenou strednou školou obchodu a služieb Martin. Hlavním cílem je seznámit studenty s místními tradicemi a kulturou obou regionů.
 
„Do projektu jsou zapojeni kromě studentů obou partnerských škol i jejich pedagogové, vedení obou škol a široká veřejnost. Během výměnných stáží získávají studenti nové poznatky i zkušenosti. Projekt se skládá ze čtyř cíleně zaměřených aktivit, kde se účastníci seznamují s kulturou sousedního regionu, a tím se vzájemně obohacují o místní tradice, zvyky a obyčeje,“ zhodnotila přeshraniční spolupráci koordinátorka Mgr. Dagmar Zetková.
 
Třetí část projektu s názvem Slavnosti podzimu se nesla v duchu tradičního jarmarku, kdy na škole zároveň probíhal den otevřených dveří, a tak měli žáci základních škol i jejich rodiče možnost nejen si prohlédnout celou školu a její odborné učebny, ale také ochutnat krajové speciality, které zde studenti nabízeli. Bez povšimnutí také nezůstaly ukázky vyřezávání zeleniny, zdobení perníčků či ochutnávka řeznických výrobků. Žáci potravinářských oborů se mimo jiné podíleli i na grilování masa.
 
Studenti ze Slovenské republiky si pod vedením svých pedagogů připravili pro svůj slavnostní oběd jídla s podzimní tématikou. Hosté tak mohli ochutnat zvěřinovou pěnu v listovém těstě se sýrovou roládou jako předkrm, dále se podával bažantí vývar a jelení závitky na myslivecký způsob se smaženými kroketami. Sladká tečka slavnostního menu patřila muffinkám s lesními plody. Učitelé odborného výcviku obou škol ocenili při přípravě pokrmů dobrou komunikaci mezi studenty, a to i přes odlišnosti těchto slovanských jazyků. Přínosem celé akce bylo také srovnání způsobu praktické výuky v českých a slovenských cvičných kuchyních.

„Jsem velice rád, že se naše škola projektu Tradice bez hranic účastní, a přispěje tak k navázání nové spolupráce se Slovenskou republikou. Můj dík patří nejen koordinátorce Mgr. Dagmar Zetkové, ale i všem studentům a jejich pedagogům, bez nichž by projekt nemohl být takto úspěšný. Věřím, že nabyté zkušenosti a dovednosti studenti obou škol uplatní ve své budoucí praxi,“ sdělil závěrem ředitel školy Mgr. Petr Pavlůsek.
 
Projekt je spolufinancován Evropským fondem regionálního rozvoje, v rámci Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.
 
Mgr. Kateřina Röhrerová
  
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková