Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Webové stránky se věnují Tomáši Baťovi
Od začátku letošního roku fungují nové webové stránky věnující se tématu Tomáš Baťa. Na adrese www.tomasbata.com najdou zájemci informace jak o zakladateli zlínského obuvnického průmyslu, tak o dalších tématech spjatých s touto osobností.

„Na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) i na další instituce přichází řada podnětů a dotazů k životě Tomáše Bati, k působení jeho firmy, k vývoji Zlína a podobně. Baťovské téma je nejtěsněji spjato právě se Zlínem, a proto je třeba mít přehled o různých zdrojích informací,“ uvádí historik PhDr. Zdeněk Pokluda, který na projektu pracoval, a pokračuje: „Podařilo se nám shromáždit dosud nejúplnější seznam publikací věnujících se tématům Tomáš Baťa, firma Baťa, Baťův systém a dalším. Webové stránky obsahují stovky záznamů knih a brožur z České republiky i ze zahraničí, přičemž podklady jsme získali také z mezinárodních databází evropských i světových knihoven. Bibliografii budeme dále průběžně doplňovat.“ Důležitou součástí bibliografie je u každého titulu informace, ve které ze zlínských knihoven je k dispozici. Literatura se přitom neomezuje pouze na vědecká a naučná díla, ale zahrnuje i díla literární, dramatická apod. Na webových stránkách jsou pak k dispozici i další informace, třeba Baťův životopis nebo rozsáhlá fotogalerie.

Projekt webových stránek byl vytvořen na UTB. Dr. Pokluda pracoval dlouhá léta jako ředitel zlínského okresního archivu, v roce 2009 pak nastoupil na univerzitu, kde se jeho hlavní činností stalo zpracovávání Baťovských témat. „Jako univerzita, která nese jméno Tomáše Bati ve svém názvu, jsme chtěli nabídnout co nejvíce dostupných informací k této osobnosti každému, kdo o ně projeví odborný nebo soukromý zájem,“ řekla kancléřka UTB Ing. Andrea Kadlčíková. Fungování webových stránek zajišťuje univerzitní Knihovna; část jejích zaměstnanců se také spolu s dr. Pokludou na jejich vzniku  podílela.

 
Mgr. Jan Malý
Tel.: 57 603 2219, 606 777
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová