Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vsetínští školáci procházejí testováním IQ

Téměř stovka dětí ze vsetínské základní školy v Rokytnici absolvovala dnes testy IQ. Testování žáků na inteligenci však proběhne do konce školního roku ve všech vsetínských školách. Provádí jej organizace sdružující inteligentní lidí Mensa ČR v rámci příprav na zřízení klubu pro nadané děti, který ve Vsetíně začne fungovat, jako první ve Zlínském kraji, od nového školního roku.


 

 
 

Školáci, kteří se na testování přihlásili, tak mají čtyřicet minut na vypracování neverbálního testu s šestatřiceti respektive šedesáti úkoly, pomocí nichž se zjišťuje vrozená logická inteligence. „Testy jsou uzpůsobeny věku dítěte a nedá se na ně dopředu připravit. Výsledky se pak dozví pouze rodiče dětí. Škola obdrží jen souhrnné statistiky,“ informoval předseda Mensy Tomáš Blumenstein.

Zájem o zjištění inteligenčního kvocientu je tak mezi dětmi velký. „Přihlásilo se nám 98 dětí ze všech ročníků, testování proto probíhá ve třech skupinách,“ uvedl ředitel základní školy v Rokytnici Petr Chytil.

Podobné testy však bude společnost Mensa provádět i v dalších vsetínských školách, pokud o ně bude zájem. „Klub pro nadané děti bude totiž určen pro děti ze všech místních škol. Kromě toho, že v něm tito žáci budou moci rozvíjet zajímavou formou své znalosti, seznámí se napříč městem se svými vrstevníky s podobnými zájmy a dostanou se do prostředí, které jim vyhovuje,“ dodal Blumenstein.

Klub bude zřízen díky dotaci města při základní škole v Rokytnici a bude určen až pro tři desítky dětí na prvním stupni základních škol, jejichž  inteligenční kvocient přesáhne 120. „Naším cílem je podchytit skupinu velmi nadaných dětí už v raném věku a poskytnout jim nadstandardní rozvoj a rozšíření obzorů,“ vysvětlil snahu Mensy její předseda  Tomáš Blumenstein.  

Vznik klubu vítají nejen představitelé města, ale i ředitelé škol. „Považujeme to za velký přínos pro vzdělávání nadprůměrně inteligentních dětí a vzhledem k tomu, že naše škola vešla do povědomí veřejnosti jako škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů, zřízení klubu v naších prostorách považuji za logické,“  uzavřel ředitel Chytil. 

 
Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová