Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
V Otrokovicích proběhla konference zaměřená na obnovitelné zdroje energie

Střední odborná škola Otrokovice hostila účastníky šestého ročníku celostátní konference ENERSOL – ZELENÁ ÚSPORÁM“, která proběhla od čtvrtka 25. do pátku 26. března v Otrokovicích. Do konference a zároveň finálového vyvrcholení soutěže se zaměřením na ekologii se zapojili studenti z celkem 9 krajů České republiky.


11.jpg
Do soutěže se zapojili kromě studentů ze Zlínského kraje také studenti z dalších devíti krajů - Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Středočeského, Královehradeckého, Libereckého, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Pořadatelem letošní konference se stala Střední odborná škola Otrokovice, která je již třetím rokem regionálním vzdělávacím centrem Zlínského kraje projektu Enersol. Žáci otrokovické školy měli možnost si v praxi vyzkoušet, co obnáší příprava, zabezpečení i moderování celostátní akce. „Jsem rád, že jsme pořadatelstvím konference mohli podpořit myšlenku  výchovy a osvěty mládeže v oblasti ekologie, úspor energií a obnovitelných zdrojů energií“, zdůraznil smysl celé akce Libor Basel, ředitel školy.

22.jpg
Čilý ruch vládl v prostorách Otrokovické BESEDY, kde se dvoudenního finálového vyvrcholení soutěže se zúčastnilo na 180 účastníků z celé republiky. Finálovému kolu byli spolu s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem přítomni také zástupci Státního fondu životního prostředí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Střední odborné školy Otrokovice, Vzdělávací agentury Kroměříž, francouzská delegace a zástupci města Otrokovice.

„Termíny jako ekologie, environmentální systém, trvale udržitelný rozvoj či ochrana přírody dnes slyšíme ze všech stran a mnozí je používají, aniž by chápali obsah těchto slov. Já však stále říkám, že nejlevnější a nejčistější energie je taková, která se nespotřebuje, protože nedochází ke ztrátám. Není to jen o zateplování objektů, ale také o nacházení alternativních zdrojů energie“, prohlásil v úvodu hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a dodal, že mladí lidé účastnící se soutěže ENERSOL jsou ti, kteří mají dobré předpoklady najít tu nejlepší a vyváženou cestu v této problematice.

33.jpg
Témata jednotlivých přednášek konference byla zaměřena na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu žáků a studentů. V rámci programu studenti zpracovávali a prezentovali soutěžní práce na téma „Jak žáci a studenti hodnotí využívání obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor a snižování emisí v dopravě ve svém kraji.“ Ti se v nich zabývali například využitím biomasy pro vytápění rodinného domu, využitím fotovoltaických elektráren, tepelnými čerpadly nebo bioplynovými stanicemi. „Jelikož se podobné akce neúčastním poprvé, mohu s potěšením konstatovat, že celková úroveň má vzrůstající tendenci. Po obsahové stránce se žákovské projekty neustále zdokonalují a téma ekologie není pro mladé lidi tabu", sdělil Libor Basel. "Domnívám se, že se celá akce velmi vydařila a vítězům bych rád popřál hodně štěstí v kole mezinárodním", zhodnotil v závěru konference.

44.jpg

V České republice bylo do krajských soutěží zapojeno 103 učitelů, 415 žáků z celkem 76 škol. Do celostátního kola postoupilo 293 projektů z deseti krajů ČR. Celkem pak bylo vybráno desetičlenné reprezentační družstvo, které bude zastupovat Českou republiku na mezinárodní konferenci konané 6. – 7. května v Brně.
 
Výsledky celostátního kola:
 
Celkové pořadí:

1. Jihočeský kraj

2. Liberecký kraj

3. Středočeský kraj

Jednotlivé projekty:

1. Petr Bartoníček, Využití solárních panelů pro osvětlení informačních tabulí

2. Miloš Kos, Palivové články

3. Andrea Pejsarová, Úspora energie v naší domácnosti 

Reprezentační družstvo (bez určení pořadí):

Petr Bartoníček, Využití solárních panelů pro osvětlení informačních tabulí

Miloš Kos, Palivové články

Andrea Pejsarová, Úspora energie v naší domácnosti

Tomáš Reichl, Monitoring a vizualizace fotovoltaické elektrárny

Petr Horký, Nízkotepelný Stirlingův motor

Robin Fišer, Rekonstrukce RD za podpory programu zelená úsporám

David Kolář, Proč ANO nebo NE Stirlingův motor pro OZE (obnovitelné zdroje energie)

Martina Velleková, Energetické úspory 

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová