Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Upálili Moranu
Žáci otrokovické ZŠ Praktické a ZŠ Speciální se v poslední březnový den rozhodli dodržet jeden z pohanských rituálů, kterým je vynesení Morany. Rozloučili se tak se zimou a přivítali jaro.

upaléní.jpg
Morana neboli figurka stařeny ze slámy a hadrů původně byla bytost ze slovanské pohanské mytologie, která představuje smrt. V dnešním folkloru je zosobněním zimy, které na jaře končí její vláda, a proto se topí nebo pálí.

Do nelehkého úkolu vyrobit paní zimu se pustili žáci spolu s pedagogy. Část dětí pomáhala s výrobou slaměného těla, učitelé figuru ustrojili a namalovali jí zubatý obličej. Podařilo se jim vytvořit téměř dvoumetrovou látkovou postavu, kterou přibili na kříž. S tou pak pochodovalo na sedmdesát dětí s kombinovanými vadami včetně dětí na vozíčku od své školy do centrální části města na náměstí 3. května. Zde se žáci za doprovodu říkanek a písniček s Moranou pomyslně rozloučili. „Neseme Mařenu v oleji smaženu, u vrchu červenu, u spodku zelenu, pěknu, pěknu, probělenu. Neseme babu v koši, smrt nas o ňu prosi. Už Mařena leži a zubama škeři,“ zaveršovali žáci ZŠ Praktické a ZŠ Speciální. Poté se přesunuli na nedaleký most přes řeku Dřevnici. Z něj se v duchu starých tradic všichni zase na rok rozloučili se zimou a hodili zapálenou Moranu do řeky.

Tuto akci uspořádala ZŠ Praktická a ZŠ Speciální již počtvrté. Všem dětem se tradice velmi líbí a zájem vzbudila i u mnoha kolemjdoucích.  Škola chce uchovat tento starý lidový zvyk i v budoucích letech.

 
Mgr. Lenka Krupková
tel. 723 606 758, 577 680 449
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová