Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Segregace? Nikoli, příklad pro jiné!
„Jsem příjemně překvapen. Škola, o které se před několika měsíci psalo v souvislosti s domnělou rasovou segregací, může naopak sloužit jako příklad pro ostatní,“ prohlásil ministr pro lidská práva Michael Kocáb 1. září při návštěvě v meziříčské Základní škole Masarykova.

Na místě se přesvědčil, že smíšené třídy tvořené romskými i neromskými dětmi jsou tady běžným jevem. Ani slabší žáci odsud nemusejí odcházet do praktických základních škol. Aby tomu tak bylo i nadále, chtěli v Základní škole Masarykova zřídit dvě první třídy pro děti, jež absolvovaly mateřskou školu a které ji nenavštěvovaly. „Je to originální postup,“ uvedl ministr. 

Po mediální kampani a následném doporučení ministerstva školství však škola od této myšlenky upustila. První třída je pouze jedna – dnes do ní nastoupilo 15 dětí, z toho 12 romských. Část rodičů to přijala s rozpaky. „Nebudeme dělat předčasné závěry. Kdyby ale syn měl se soužitím v třídním kolektivu problémy, přehlásíme ho do jiné školy,“ uvedl Pavel Capil.

„Některé rodiny své děti do této třídy přihlásily, jiné odhlásily,“ připustila místostarostka Dagmar Lacinová (ČSSD), podle níž se na tom podepsala předchozí mediální kampaň. „Ministerstvo školství naštěstí splnilo svůj slib. Na dva roky nám poskytlo školního psychologa, k němuž mají přibýt čtyři asistenti pedagoga. Snad to společně zvládneme,“ věří ředitel školy Otto Medek, jenž rodiče vyzval, aby o jakémkoli problému neprodleně informovali třídního učitele, psychologa nebo jeho samotného. 

 „Až dvouleté období uplyne, pokusíme se peníze na platy psychologa a asistentů získat od státu, kraje či obce,“ ujistila Jana Zapletalová z Institutu pedagogicko-psychologického poradenství.

Kampaň brojí proti násilí na dětech

Do druhé etapy vstoupila národní kampaň s názvem Stop násilí na dětech! Během návštěvy valašskomeziříčské Základní školy Masarykova ji do života symbolicky uvedli zástupci ministerstva pro lidská práva a Rady vlády pro národnostní menšiny.

„Po květnovém zahájení následuje další krok, kterým je založení krizové linky na našem webu www.stopnasilinadetech.cz,“ oznámila odborná garantka kampaně a poradkyně ministra pro lidská práva Eva Vaníčková. Cílem kampaně je podle ní zvýšit informovanost a citlivost laické i odborné veřejnosti a naopak snížit toleranci vůči těmto jevům.

V rámci kampaně byla vydány školní rozvrhy, leporela a slabikáře, jež prostřednictvím obrázků a rýmovaných textů upozorňují na různé formy násilí páchaného na dětech. „Nemusí to být jen násilí fyzické, ale i citové a psychické. Sám jsem se po přečtení těchto publikací musel zamyslet, zda jsem se nevědomky takového jednání nedopustil,“ přiznal ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

K formám psychického a citového násilí lze podle autorů počítat například ponižování, stresování a přehnané nároky na dítě. „Důležité je, aby se všichni odborníci shodli v definicích. Co někteří označují za nepřípustné násilí, je podle jiných přijatelný způsob výchovy. Kampaň by k jednotnému pohledu na tento problém mohla pomoci,“ upozornila odborná garantka kampaně Eva Vaníčková.

Kampaní Stop násilí na dětech! vláda reaguje na aktuální situaci v naší společnosti. Podle kvalifikovaných odhadů se 200 tisíc dětí stalo obětí některé formy násilí. Nejčastěji se jednalo o tělesné tresty.

„Děti, které mají důvěru k dospělým, lze snáze naučit, aby se násilí bránily a vážily si samy sebe,“ tvrdí Ester Janečková, jež se stala ambasadorkou a „mediální tváří“ kampaně.

 
Josef Beneš
tiskový mluvčí Městského úřadu Valašské Meziříčí
tel. 724 270 758
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová