Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Rokytnická škola hostila ekologický veletrh
​Téměř stovka účastníků si nenechala ujít letošní šestý veletrh programů a aktivit v oblasti ekologické výchovy a vzdělávání, který se uskutečnil v základní škole v Rokytnici. Své aktivity podporující ekologické chování na něm představila třicítka škol, neziskových organizací, ale i zástupců soukromého sektoru z celého kraje.

„Cílem akce je shromáždit co nejvíce programů, pomůcek, publikací nebo příkladů dobré praxe na jednom místě, abychom školám, ale i zástupcům veřejného a soukromého sektoru ukázali cesty, jak učit nebo v praxi využít environmentální výchovu a jak provádět osvětu,“ vysvětlila smysl veletrhu Iva Koutná z pořádající organizace Líska.  

Podle ní totiž ve školách stále schází metodické materiály pro výuku environmentální výchovy. Účastníci veletrhu se tak měli možnost seznámit například s ekologickými programy a aktivitami středisek ekologické výchovy, ekoporaden, škol a institucí působících v oblasti environmentálního vzdělávání. Například Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka z Valašských Klobouk představila veřejnosti Valašskou lidovou školičku, která dětem přibližuje lidová řemesla a tradice na Valašsku, či  Ekologickou olympiádu pro středoškoláky. Tu tato organizace koordinuje ve Zlínském kraji. „Letos se uskuteční již pošestnácté a jejím tématem bude ptactvo nejen na Valašsku,“ přiblížila Pavlína Kolínková z Kosenky.

Mezi prezentujícími nechybělo ani známé ekocentrum Veronica Hostětín, které je proslulé svými praktickými modelovými projekty pasivního domu nebo výtopnou na biomasu, jež inspirují soukromé, ale i veřejnoprávní investory k dalším takovým projektům. „Zájemcům o tyto projekty nabízíme možnost vidět je v praxi, mohou se seznámit s jejich výhodami a nevýhodami, což mnohým z nich pomohlo k tomu, aby se rozhodli v jejich prospěch,“ říká Jana Tesařová z centra.  

Své ekologické aktivity prezentovala i spolupořádající Základní škola v Rokytnici. „Jedná se především o projekt Globe, do něhož jsme již několik let zapojeni a který je zaměřen na sledování životního prostředí,“ informoval zástupce ředitele Hynek Hromada. Tento program, jehož výstupy následně využívá NASA pro porovnávání údajů z družic,  je podle jeho slov základním pilířem školního vzdělávacího programu školy. „Podařilo se nám jej již infiltrovat do celé řady předmětů, ať už fyziky, matematiky, přírodopisu a dalších, takže úkoly tohoto programu se stávají náplní vyučovacích hodin,“ dodává Hromada.  

Krajský veletrh připravil  Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje, Líska – o.s. pro EVVO ve ZK, ALCEDO – středisko volného času Vsetín, Ekocentrum Čtyřlístek Zlín a Základní škola Rokytnice Vsetín. Veletrh je aktivitou projektu Rozvoj sítě environmentálních vzdělávacích, poradenských a informačních center.  
Eva Stejskalová
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová