Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Na střeše rokytnické školy roste elektrárna
​Vsetínská základní škola v Rokytnici, která se ve své výuce zaměřuje mimo jiné na ekologickou výchovu, si již brzy bude vyrábět elektrickou energii pro vlastní potřebu sama a ušetří tak každoročně nemalé prostředky. V uplynulých dnech byla totiž zahájena instalace fotovoltaické elektrárny na střeše její budovy. Rokytnická škola tak bude zřejmě jedna z posledních, která bude moci využít sluneční energii v takovém rozsahu.
Foto: Jiří Žůrek
 

„Vzhledem k tomu, že náklady na elektrickou energii v naší škole rok od roku stoupají zhruba o deset procent, jsme rádi, že se nám podařilo zrealizovat tento záměr ještě v době, kdy byly tyto systémy podporovány. O několik měsíců později bychom zřejmě s ohledem na nejnovější informace v oblasti alternativních zdrojů energie narazili,“ říká ředitel základní školy v Rokytnici Petr Chytil.

V uplynulých dnech totiž distributoři elektřiny oznámili, že pozastavují připojování slunečních kolektorů. Vyhověli tím výzvě společnosti ČEPS  zajišťující stabilitu elektrické soustavy, která se obává ohrožení bezpečnosti celé soustavy kvůli nestabilnímu výkonu slunečních elektráren. „Týká se to ale pouze nových projektů, u kterých nebylo z naší strany vydáno kladné stanovisko,“ potvrdila  mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová.

Vsetínská základní škola tak bude sluneční energii využívat nejen pro ohřev teplé užitkové vody a výukové účely, jako tomu bylo dosud, ale pokryje jí i takřka veškerou spotřebu elektřiny.  „Na pavilonu mimoškolní výchovy bude do konce března instalováno zhruba 200 solárních panelů o celkové rozloze 359 metrů čtverečních  a celkovém maximálním výkonu přes 42 kilowat, což je dostatečně velký výkon,“  vysvětlil Petr Chytil.

Škola díky tomu každoročně ušetří řádově stovky tisíc korun, a to vzhledem ke garantované době výkupu elektrické energie a stávající výkupní ceně, která je stále výhodná. „Předpokládáme, že za dvacet let by systém měl vyrobit 771 tisíc kilowat, což při stávající výkupní ceně prezentuje hodnotu kolem 11 milionů korun. To by při odpočtu nákladů za spotřebovanou energii vygenerovalo zisk mezi osmi a devíti miliony korun,“ objasnil ředitel.

Investice v hodnotě 4,5 miliony korun včetně DPH, na níž koncem loňského roku uvolnili vsetínští zastupitelé finance,  by se tak městu měla vrátit zhruba za deset let. „Dá se sice předpokládat, že se výkupní cena elektřiny vyrobené ze slunce bude postupně snižovat, v každém případě je to ale pro nás investice výhodná. A to nejen z hlediska ekonomického, ale i ekologického,“ uzavřel Chytil.

 
Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová