Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Lidé si mohou vyzkoušet, jak se žije s hendikepem
Bourat fyzické, ale i mentální bariéry přímo v nás samotných – to je cílem již tradiční osvětové kampaně Den bariér v nás a kolem nás, který byl dnes dopoledne zahájen ve Vsetíně. Kvůli dešti však neprobíhá na Dolním náměstí, ale v domě kultury. Veřejnost se na ní může seznámit s úskalími života lidí s hendikepem.

Nechybí zde tedy ani tradiční „ochutnávky“ zdravotního postižení, jako je jízda na mechanickém či elektrickém vozíku, odezírání z úst nebo hmatové vjemy v roli nevidomého. „Cílem naší kampaně je dostat do povědomí veřejnosti  tuto problematiku tak, aby ji lidé byli schopni akceptovat a respektovat a také si uvědomili, že drobnost, kterou většina společnosti bez povšimnutí překoná, může být pro osobu se zdravotním postižením neřešitelný problém,“ vysvětlil hlavní smysl akce Libor Podešva, ředitel Základní školy Integra Vsetín, která tuto kampaň ve spolupráci s městem a neziskovými organizacemi pořádá.  

Že není jednoduché zvládnout chodit jen pomocí slepecké hole nebo slyšet pomocí úst, potvrzují všichni, kteří si to již vyzkoušeli. „Zpočátku jsem nerozuměla ani slovo,“ přiznává například Blanka Kamasová. Imitaci zrakového postižení si vyzkoušel i redaktor Českého rozhlasu Brno Roman Verner. „Bylo to velmi nepříjemné, cítil jsem se omezený a nejistý a nedovedu si představit, že bych s tímto měl žít celý život. Pokud člověk v průběhu života ztratí zrak nebo jeho část, pak to musí kvalitu jeho života velmi negativně ovlivnit,“ podělil se o své bezprostřední zážitky Roman Verner.   

Kampaň Den bariér v nás a kolem nás probíhá již posedmé a za tu dobu se již podařilo změnit mnohé k lepšímu. „I když při veškerých rekonstrukcích chodníků a autobusových zastávek, budov a objektů automaticky počítáme s bezbariérovými úpravami a na mnoha místech se již podařilo tyto bariéry odstranit, v žádném případě nemůžeme říci, že by byl tento problém vyřešen. Ale určitě se podařilo změnit myšlení a přístup mnohých institucí k problémům lidí s hendikepem. Příkladem za všechny je Česká pošta, která vybudováním bezbariérového vstupu v hlavní budově dala těmto lidem najevo, že s nimi počítá,“ uvedl místostarosta města Lubomír Gajdušek, který se kampaně zúčastnil.  

Den bariér v nás a kolem nás bude v domě kultury probíhat až do 16 hodin. V rámci něj si lidé mohou také zakoupit výrobky klientů jednotlivých neziskových organizací pracujících s lidmi s postižením a seznámit se také s jejich činností. K příjemné atmosféře přispívá  oblíbená vsetínská kapela Vrkoč. V rámci programu bude také vyhlášena kampaň s názvem Křesadlo. „Jejím smyslem je navrhnout a ocenit trojici dobrovolníků, kteří obětavě a nezištně pomáhají v chodu různých neziskových organizací bez ohledu na jejich zaměření,“ řekla Kateřina Trochtová ze Společnosti pro komunitní práci Vsetín o.p.s. s tím, že předání ocenění proběhne jako součást tradičního setkání vedení města s neziskovými organizacemi na začátku prosince.      

Eva Stejskalová
tel. 737 019 667, 571 491 564  
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová