Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kouzelná noc plná pohádek
​V noci z pátku na sobotu z 25.3. na 26.3 2010 téměř 50 žáků 2. – 5. tříd ze ZŠ Zlín Křiby 4788 strávilo noc ve škole. Zúčastnili se totiž jubilejní desáté Noci s Andersenem vyhlášené Klubem dětských knihoven. Smyslem této akce je nejen připomenout svátek dětské knihy konané na památku narození známého dánského pohádkáře H. CH. Andersena, ale podpořit a rozšířit čtenářskou gramotnost dětí.

Letošní ročník strávili děti s knihou Špalíček veršů a pohádek od F. Hrubína, jehož sté výročí narození si letos připomínáme. "Hrubína jsme zvolili také proto, že je dětem jejich věku nejbližší a verše a pohádky z jeho Špalíčku děti provází od nejranějšího věku," uvedla paní učitelka Ševčíková.

Celá akce byla tradičně zahájena u pohádkovníkového stromu druhu Fabularius Anderseni, který byl před školou vysazen před čtyřmi lety. Úvodní pohádku v podání exotického hosta - krásné Šahrazády - vystřídala dramatizace Alibaby a několika loupežníků, kterou si pro malé čtenáře připravili starší spolužáci z 2. stupně. V jednotlivých pracovních dílnách děti soutěžily a plnily různé zajímavé úkoly na základě Hrubínových veršů a pohádek. V dramatické dílně si zkoušely dramatizaci veršů a pohádek, ve výtvarné dílně zpracovávaly za pomocí nejrůznějších materiálů a pomůcek veršovanou pohádku "Květuščina zahrádka", v poetické dílně si zahrály na básníky za pomocí knížky "Říkejte si se mnou" - skládaly obrázky, doplňovaly texty, vymýšlely rýmy.

Během pohádkového večera měly děti možnost prostřednictvím internetu si sdělovat dojmy s ostatními dětmi z různých koutů země, společně skládat básničku, zazpívat si, posílat si nejroztodivnější pohádkové bytosti a hlavně tak navázat nová přátelství. Vrcholem kouzelné noci se stal baterkový pochod ztemnělými školními chodbami, během kterého museli žáci najít zašifrované zprávy. Na závěr proběhlo na školním hřišti společné vypuštění čínského horoskopu štěstí s nejtajnějšími dětskými přáníčky.

Přestože najít a rozluštit tajnou šifru nebylo vůbec jednoduché, zhodnotil tuto činnost druhák Jakub Hoffmann jako nejzajímavější. "Nám se zase líbilo, jak jsme tvořili Květuščinu zahrádku", uvedla žákyně čtvrté třídy Světlanka Fiodorová. Po vyhodnocení všech soutěží si všichni za odměnu vyslechli pohádku na dobrou noc. A pak už jen hurá do spacáků a konečně se ponořit do říše pohádkových snů.


 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová