Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Je jim teprve čtrnáct a jejich filmové snímky už míří na festival do Indie
Do odvážného projektu se pustili žáci 8. ročníku vsetínské základní školy v Rokytnici. Na předem zadaná témata natočili dva krátké filmové snímky a poslali je na mezinárodní studentský filmový festival, který se ve dnech 14. a 15. května uskuteční v indickém národním vědeckém centru v New Delhi.
jkjjjg.JPG

O možnosti zapojit se do tohoto festivalu se školáci dozvěděli díky projektovým aktivitám rokytnické školy. „Naše škola je zapojena do mezinárodní sítě škol programu ENO, přes kterou nám přišla informace o konání tohoto festivalu. Předali jsme proto instrukce žákům a ti se toho zhostili,“ vysvětlil Bohuslav Sedláček, učitel občanské výchovy a koordinátor školního vzdělávacího programu v rokytnické škole.

Škola se tedy zaregistrovala v obou možných kategoriích. První je spot v délce 40 až 60 sekund, druhou pak krátký film s předepsaným časovým rozsahem 6 až 10 minut. Vybírat pak mladí filmaři mohli z dvacítky různých témat.

Jedním ze snímků, které budou rokytnickou školu reprezentovat v Indii, je tak zhruba minutový spot o tom, jak média mohou negativně ovlivňovat dnešní děti. V tomto případě se školáci zaměřili na idealizaci Ameriky a její prezentaci jako zemi mnoha šancí. „Ne všechno je ale ideální a často může končit depresemi,“ vysvětlila pointu snímku autorka scénáře Eliška Mertová, která se při výběru tématu a jeho zpracování inspirovala svým vlastním snem. „Měla jsme ten samý sen, ale rodiče mě z něj právě z těchto důvodů zrazovali. Proto mě napadlo zpracovat toto téma ve scénáři,“ uvedla.

Samotná práce na filmovém spotu školákům trvala zhruba den. „Půl dne jsme jej točili u nás doma a na nedaleké skládce dřeva a pak asi hodinu stříhali a dolaďovali,“ přiznává mladá filmařka. To ale nebylo všechno. Mladí umělci museli ještě podbarvit snímek vhodnou hudbou a na závěr scénář přeložit do angličtiny a napsat anglické titulky.

Druhý snímek pojednává o zvládání stresu a úzkosti a jeho tvorba byla s ohledem na jeho šestiminutovou délku časově mnohem náročnější. „Točili jsme to asi pět dnů a další dva dny stříhali,“ prozradila Tereza Kleiblová, která je společně se svou kamarádkou Magdou Čížovou autorkou scénáře. „Pointou celého snímku je to, že když se člověku nedaří a má problémy, může to s pomocí blízkých lidí zvládnout,“ vysvětlila Tereza.  Hlavní postavou je totiž dívka, která má absolvovat klavírní zkoušku. Má z ní obavy, nemá čas na kamarádky, rozejde se se svým přítelem a k tomu všemu v den zkoušky zaspí. Vše zvládne jen díky svému bratrovi, který ji povzbudí a pomůže.

Na projektu pracoval osmičlenný tým, kterému tato práce přinesla nejen zábavu, ale také spoustu zkušeností. „Vyzkoušeli jsme si, jaké to je pracovat pod tlakem. Bylo to určitě přínosné,“  zhodnotil přínos projektu Jiří Juřica. „Také jsme zjistili, že se to nedá točit na poslední chvíli. Na takový projekt je potřeba více času,“ doplnila svého spolužáka Veronika Janečková. „Určitě bychom do budoucna chtěli něco takového dělat,“ řekla Eliška Mertová a prozradila, že už teď má  scénář tří dílů nového seriálu.DSCF3955.jpg

Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564 


 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová