Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Francouzská učitelka přijela na stáž do otrokovické základní školy
​Ve dnech 15. až 25. února se žáci prvního stupně i druhého stupně Základní školy Mánesova setkávali se sympatickou mladou slečnou učitelkou Sophií z francouzské Bretaně.

Pro obě strany, žáky i slečnu Sophii Godec, byly společné hodiny a společně strávený čas velkým obohacením. Francouzští učitelé totiž musejí po ukončení studia absolvovat v průběhu jednoho roku stáže a teprve poté se na základě předvedených dovedností mohou stát „regulérním“ učitelem, nebo si musejí studium ještě prodloužit. Sophie, budoucí učitelka na prvním stupni, si jako místo jedné ze svých stáží vybrala Českou republiku a my jsme rádi, že docestovala až na naši školu. Je zbytečné zdůrazňovat, o kolik zajímavější jsou hodiny francouzštiny s rodilou mluvčí, jak ráda se Sophie podívala na matematiku, angličtinu, výtvarnou, hudební či tělesnou výchovu u našich nejmenších žáků, jak ji zaujaly pracovní činnosti v dílnách, výuka ruštiny i výchov na druhém stupni. A samozřejmě jak je pro nás všechny, žáky i učitele, setkání s takovým člověkem při výuce zpestřením. 

Sophie nám při svém odjezdu nechala vzkaz:
 

Milí přátelé,

dva týdny, které jsem právě prožila ve vaší škole, byly skvělé.

Mohla jsem se seznámit s vaším vzdělávacím systémem, se způsobem výuky francouzštiny a mnoha jiných předmětů. Některé věci mě velmi překvapily a zaujaly. Moc se mi líbí, že se vyučovací hodiny střídají po 45 minutách a následuje přestávka. Ve Francii máme většinou dvouhodinovou lekci, pak 15 minutovou přestávku kolem 10. hodiny dopoledne a kolem 15. hodiny odpoledne. Vyučování začíná později a končí v 16.30 až 17.00. Myslím, že vaše rozvržení času víc přispívá ke koncentraci žáků.

Ve Francii jen velmi zřídka žáci vstanou, aby pozdravili učitele. Mám za to, že takový pozdrav vede k vzájemnému respektu mezi žáky a vyučujícími, což je základem k dobrému učení.

Menší počet žáků při vyučování cizích jazyků podle mě vytváří příznivé podmínky k učení i k jejich motivaci. Hudba na začátku a konci hodiny mi vyvolala úsměv na tváři, protože to byla velká změna proti tradičnímu „crrr“ ve Francii! A protože máme v Bretagni sníh jen velmi zřídka, bylo prima přezouvat se při práci do nízkých bot nebo sandálů!

Během stáže jsem se setkala s velmi sympatickými lidmi (žáky, členy pedagogického sboru…), od kterých jsem se hodně naučila. Měla jsem možnost poznat vaši zemi a její kulturu. Skutečná škola života…

Chci vám všem poděkovat za tuto stáž, která pro mě znamenala obrovský přínos.

Přeji všem hodně štěstí v další práci. Na shledanou!

Sophie

Marcela Javoříková
tel. 577 924 103
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová