Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci základní školy odhalili taje francouzské kuchyně
Ceny za prvenství v kulinářské soutěži Týden chutí, pořádané francouzskou ambasádou v Praze, si odnesli žáci ZŠ Mánesova Otrokovice. Recept Le charme d´ananas zaujal porotu nejen originálním nápadem, ale i pečlivě zpracovaným projektem.
 

Francie je zemí labužníků, milovníků všemožných specialit, sýrů a samozřejmě vína. I proto je s ní spojeno také vaření plné delikates a nevšedních kuchařských zážitků. Na této myšlence byla postavena i soutěž pro základní školy, kde se příprava jídla měla sloučit s výukou francouzštiny. „Spojení kulinářského umění a francouzštiny jsme si vyzkoušeli na podzim 2009. Francouzštináři z osmých tříd se přihlásili pod vedením paní učitelky Jitky Šindelářové do soutěže pořádané Francouzskou ambasádou v Praze k Týdnu chutí. Úkolem bylo vymyslet originální menu, v jehož předkrmu, hlavním chodu i moučníku bude zastoupen jeden druh ovoce či zeleniny. Za hlavní téma si žáci zvolili ananas. Nejdříve museli vymyslet recept a domluvit se na postupu. V další fázi si jídlo sami ve školní kuchyňce ukuchtili, naservírovali a ochutnali. Na závěr každá skupina vytvořila projekt ve francouzštině, který obsahoval originální název, popis pracovního postupu a fotodokumentaci,“ přiblížila průběh soutěže Marcela Javoříková, zástupkyně ředitele ZŠ Mánesova.

Přestože vaření proběhlo již na podzim minulého roku, o vítězi soutěže rozhodla porota až nyní. Její verdikt rozzářil tváře žáků ZŠ Mánesova, kteří vyhráli 1. místo v kategorii „hlavní jídlo“. Cenu za recept Le charme d´ananas přijel v lednu předat vítězům Marc Brudieux, atašé pro kulturní a jazykovou spolupráci Francouzského velvyslanectví v České republice. Nejenže členové vítězné skupinky získali knížku a CD, malý dáreček se dostal na všechny. Brudieux přivezl spoustu plakátů a jiných materiálů, mimo jiné také dvě stolní hry pro výuku francouzštiny. „Vzájemné setkání bylo velmi příjemné, ale i přínosné. Všichni jsme se mohli procvičit v konverzaci s rodilým mluvčím,“ dodala Javoříková. 

 
Mgr. Lenka Krupková
tel. 723 606 758, 577 680 449 
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová