Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školou prošel fašankový průvod 80 maškar
​K magičnu poslunovratového času patří fašankové období vrcholící průvody maškar. Smyslem masek vždy bylo zastrašení zlých démonů a duchů způsobujících nemoci a další pohromy, zejména neúrodu. Více jak dva týdny se na tuto událost připravovali žáci a pedagogové v Základní škole a mateřské škole Březová, okres Uherské Hradiště. Také v řadě domácností na Březové se probíral program školní fašankové obchůzky, šily a připravovaly fašankové masky.

V úterý 16. února dopoledne prošel základní školou a mateřskou školou fašankový průvod maškar - více než osmdesáti velmi pečlivě připravených masek. Děti první, druhé a třetí třídy  zpívaly fašankové písně z Březové a okolí. Chlapci zatančili také tanec pod šable. Navštívili mateřskou školu, zbylé třídy prvního stupně i stupeň druhý.

Po obchůzce následoval druhý bod programu, hry a soutěže. Žáci druhého stupně (samozřejmě oblečení do maškarních masek) si připravili devět stanovišť s jednoduchými i složitějšími úkoly pro děti z mateřské školy i své mladší spolužáky z prvního stupně. Fašankové oslavy všichni společně zakončili v prostorách mateřské školy karnevalem. V závěru karnevalu byly vyhodnoceny ve třech kategoriích i nejpěknější vlastnoručně vyrobené masky maškar.

Školní fašankové obchůzky a následného karnevalu se zúčastnili všichni žáci základní školy a všechny děti z mateřské školy včetně všech pedagogů (také v maskách). Příprava byla náročná, ale předčila očekávání; ve škole jsou vyučující, kteří mají svou práci rádi a kteří se také věnují muzice - a tuto lásku k muzice přenášejí na děti a žáky. Fašank v mateřské a základní škole byl pěknou  a názornou ukázkou, jak děti a žáky už od raného věku vést k zachovávání starých tradic a písní.

Na ukázky se můžete podívat na webových stránkách školy www.zsbrezova.eu - je zde bohatá fotogalerie i video.

 
Ludvík Zimčík
tel. 571896 533
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová