Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školní zahrady dostávají novou tvář
Školní zahrady ve dvou vsetínských mateřinkách dostávají novou tvář. Děti se tak mohou těšit na moderní hrací prvky – domečky, skluzavky, houpačky a další. Regenerace za miliony korun se však v nejbližších měsících dočká celkem deset vsetínských školních zahrad – osm v mateřských a dvě v základních školách. A to v rámci projektu přeshraniční spolupráce Blíž k přírodě – blíž k sobě.

„V současné době se pracuje na zahradách v mateřských školách na Jasence a na ulici Benátky, do konce letošního roku však budou práce zahájeny i v ostatních školách a školkách, které jsou do projektu zařazeny, přičemž dokončeny mají být v průběhu příštího roku,“ informovala Jana Janovská, vedoucí oddělení školství vsetínské radnice a manažerka projektu. 

Zahrady se přitom budou proměňovat podle představ ředitelek mateřských škol, které se na tvorbě projektů podílely. Například děti v mateřské škole Benátky se tak již za několik dnů budou moci vyřádit na šesti nových hracích prvcích. „Zahradu jsme vybavili novou speciální houpačkou ve tvaru hnízda, šestibokou stěnou, dvěma většími sestavami s věžemi, houpadly a novým pískovištěm,“ jmenovala nové prvky ředitelka mateřské školy na ulici Benátky Alena Mitášová s tím, že při výběru prvků školka pamatovala jak na méně pohybově nadané děti, tak i na děti zdatnější.

Pro revitalizaci zahrad se město rozhodlo proto, že stávající zahradní úpravy včetně hracích prvků, které jsou ve většině případů původní,  již nevyhovují platným bezpečnostním normám. „Jedná se o stěžejní a nejnákladnější část celého projektu, v rámci kterého budou revitalizovány i dvě školní zahrady v partnerské obci Pruské. Jeho součástí je však také prohlubovat vztahy mezi mateřskými a základními školami obou regionů prostřednictvím vzájemných setkání,“ vysvětlila vsetínská místostarostka Iveta Táborská, která má na starosti školství.

Realizace celého projektu, který bude probíhat až do roku 2011, si vyžádá téměř osmnáct milionů korun, z nichž devadesát procent je hrazeno evropskými fondy a státním rozpočtem. „Práce realizované na vsetínských školních zahradách  si přitom vyžádají téměř deset milionů korun,“ informovala již před časem vsetínská starostka Květoslava Othová.

  
Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová