Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci si sami napsali, ilustrovali a vydali dobrodružnou knihu
​Tři roky práce a nová kniha je na světě. Přesně to si nyní mohou říct školáci vsetínské základní školy na Sychrově, kteří se už ve čtvrté třídě pustili do odvážného a ojedinělého projektu. Nyní jsou z nich „šesťáci“ a brzy pokřtí svou vlastní knihu, kterou nejen sami napsali a ilustrovali, ale také se jim ji podařilo vydat.
 

Téměř stostránková kniha se jmenuje Jak parta ze Sychrova zachránila štěně a už název napovídá, že vypráví příběh štěněte, které školáci ze Sychrova nalezli u popelnice  a rozhodli se jej zachránit. „Jedná se o dobrodružný detektivní příběh, který si děti v podstatě celý vymyslely a napsaly samy pro sebe a o sobě pod vedením svých pedagogů. Zvěčnily v něm své sny i příhody, které zažily, nebo by chtěly zažít,“ přiblížila Jaroslava Ševčíková, učitelka, pod jejímž hlavním vedením kniha vznikala.

Tvorba knihy však nebyla jednoduchá.  „Prakticky to probíhalo tak, že každý napsal svůj nápad, jak by měl příběh pokračovat, pak jsme vybrali ten nejlepší. Já jsem jej následně stylisticky upravila a potom jsme o něm diskutovali. Hádali se se mnou o každé slovíčko,“ vzpomíná učitelka.

Práce na knize přitom zpočátku probíhaly v rámci vyučování, v dalších ročnících už veškerá literární tvorba malých spisovatelů probíhala v jejich volném čase. „Jejich zapálení bylo neuvěřitelné. Bylo vidět, že nechtějí skončit v půlce příběhu a chtějí jej dokončit. Nakonec knihu doplnili barevnými a černobílými ilustracemi,“ prozradila Ševčíková.

Náročná a dlouhodobá práce všech, kteří se zapojili, se ale vyplatila. Kniha je na světě a už brzy bude také k dostání v knihkupectvích. „Křest se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna v 17 hodin v mramorovém sále vsetínského zámku,“ zve k účasti na ojedinělé akci Jaroslava Ševčíková.

 
 
Eva Stejskalová
737 019 667, 571 491 564
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová