Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci se setkali s vězni koncentračního tábora Flossenbürg
Žáci základní školy Vsetín Sychrov dostali před několika dny příležitost reprezentovat děti a mládež České republiky na 12. Mezinárodním setkání mládeže v památníku koncentračního tábora Flossenbürg. Měli tak možnost zapojit se do oslav 65. výročí osvobození koncentračního tábora a zejména do besed s bývalými vězni. Setkání probíhalo na mezinárodní úrovni, takže děti získaly spoustu nových přátel z Izraele, Německa, Belgie či Polska.
Ceska-vyprava.jpg

Ne příliš známý bývalý koncentrační tábor vyhlazovacího typu se nachází jen několik kilometrů od českých hranic. Byl otevřen v květnu 1938 a byl určen i pro české vězně, zejména židovské národnosti, ale i ostatní, kteří se postavili na odpor Hitlerovu režimu. Vězni byly zneužívání k otrocké práci v žulovém lomu. Táborem prošlo na 100 tisíc vězňů a více než  30 tisíc jich tu bylo zavražděno, umučeno, ubito nebo zemřeli na nemoci. 

Koncentrační tábor nebyl zachován jako celek, ale podstatné části zůstaly. V budově, kde dřív přijímali vězně, to znamená, že je ostříhali, oholili, zbavili lidské důstojnosti i majetku a přidělili jim místo jména číslo, je dnes skvěle připravená interaktivní výstava, kterou žáci shlédli s velkým zaujetím, v další části tábora je židovská modlitebna a kostel, které byly postaveny až po osvobození, dále potom Čestný hřbitov se symbolickými hroby a mohylou. U hrobu českých  vězňů děti zazpívaly státní hymnu a postály v hluboké úctě. Depresivním dojmem stále působí krematorium s pecí a stolem, na kterém mrtvé vězně připravovali ke kremaci. Téměř hmatatelný fyzický strach na návštěvníky padá také u popravčí zdi , která je obklopena blokem samotek, kde vězni čekali na svou smrt oběšením.

U-symbol-hrobu.jpg
Největším zážitkem ale pro všechny účastníky byly besedy s bývalými vězni, kteří ty hrůzy přežili. Českým dětem svěřili své příběhy, zážitky, ale i pocity zejména pan Jan Přidal, který byl uvězněn pro svou odbojovou činnost,  pan Michal Salomonovič, který byl naopak odvlečen do koncentračního tábora jen proto, že se narodil jako Žid. Dojemně vyprávěl i  pan Miloš Volf a František Wretzl. Žáci měli vzácnou příležitost setkat se i s paní Helgou Hoškovou, která se zná s paní Ilsou Rener-Eichnerovou, jejíž příběh v knize „Očima dítěte“, je právě inspiroval k tomu, aby se této akce zúčastnili.

paniHelga4.jpg
Byl to nádherný víkend plný silných zážitků, navazování mezinárodních přátelství, ale i prožitků  smutku a pocitů  zděšení nad osudy vězňů v koncentračním táboře, ale i naděje a víry, že nic podobného už nikdy nesmíme dopustit, že už se to nesmí stát. Sám pamětník Jan Přidal vyslovil naději, že děti až vyrostou, už nic takového nedovolí.
 

Jaroslava Ševčíková, ZŠ Vsetín - Sychrov

U-vlajek.jpg 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová