Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci chrání zemské klima
Třídění odpadů, zateplování fasád, ale též přednostní nákup ovoce a zeleniny z českých sadů a zahrad. Tyto cesty směřující k úsporám energií, peněz a hlavně k ochraně zemského klimatu byly dnes středem pozornosti žáků valašskomeziříčských základních škol Vyhlídka a Salvátor.

„Zapojili jsme se do krajské kampaně s názvem Zlínská CO2 liga, jejímž cílem je přimět veřejnost, aby se produkcí skleníkových plynů a jejich vlivem na atmosféru vážně zabývala,“ říká učitelka a školní koordinátorka projektu Lenka Šimurdová. V uplynulých týdnech do problematiky zasvětila žáky své třídy, kteří dnes přednášeli zástupcům ostatních ročníků – u mladších zvolili formu hry, u starších srozumitelný výklad.

„Jednotliví zástupci budou o nutnosti chránit zemské klima vyprávět ve svých třídách, jejich spolužáci pak v rodinách. Bude to taková informační kaskáda,“ vysvětluje učitelka. Školáci si z třídních projektových dnů odnesou úkoly. Žáci prvního stupně se svůj pohled na věc pokusí vyjádřit kresbou, starší ročníky se chopí kalkulaček a vyčíslí energetické a finanční úspory při použití úsporné žárovky. Autoři nejzdařilejších prací získají věcnou cenu.

„Tím ale náš podíl na kampani neskončí,“ upozorňuje Lenka Šimurdová. „Celý jeden říjnový týden se u nás ponese ve znamení praktické ochrany klimatu. Žáci budou kontrolovat, zda třídní kolektivy třídí odpad a neplýtvají energiemi.“   

Účast ve Zlínské CO2 lize není prvním environmentálním počinem Základní školy Vyhlídka. „Už dříve jsme v budově rozmístili nádoby na tříděný a nebezpečný odpad, z nichž některé si vyrobili sami žáci,“ potvrzuje ředitelka Daniela Miklová. „Během tohoto školního roku chceme pořídit nádoby na vyřazené elektrospotřebiče, například televizory nebo počítače. Šetřit zemské klima se snaží i školní jídelna, která při nákupu dává přednost tuzemskému sezonnímu ovoci a zelenině.“

 
Josef Beneš
tiskový mluvčí Městského úřadu Valašské Meziříčí
tel. 724 270 758
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová