Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Čtením pohádek k integraci
Na základní škole T.G.M. v Otrokovicích patřil včerejší den čtení pohádek. A ne ledajakých. Společně s pracovníky Centra pro podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj přišla žena z Mongolska, která dětem přiblížila zvyky a tradice její země.
 

V rámci preventivních programů mají děti na školách možnost účastnit se zajímavých besed i projektů. Včera si někteří žáci odnesli ze školy kromě znalostí získaných v běžných hodinách také poznatky o Mongolsku a tamních zvyklostech. Informace všem žákům ochotně předávala žena z Mongolska, která přijela spolu s pracovníky Centra. Společně čtou na školách pohádky a organizují besedy, jejichž smyslem je zprostředkovat žákům přímý kontakt s odlišnými kulturami a cizinci. Tímto způsobem se snaží žáky směřovat k toleranci k lidem z jiných zemí.

Na různých základních školách mohli již žáci slyšet pohádky z Vietnamu, Ukrajiny, Mongolska a Ruska. „Pohádku čteme po krátkých odstavcích, vždy v češtině a poté v originální verzi, krok po kroku až do konce. S četbou originálu nám pomáhají spolupracující cizinci, kteří čtou pohádku ve svém rodném jazyce. Po jejím přečtení následuje beseda žáků s předčítajícím cizincem. Žákům je dán prostor, kdy se mohou ptát na vše, co je zajímá,“ přiblížil vedoucí Centra pro podporu integrace cizinců pro Zlínský kraj Roman Baláž.

Čtení pohádek uskutečněné na některých základních a středních školách se setkává s velkým ohlasem. Stejně tomu bylo i v Otrokovicích. Děti z hodin odcházely plné dojmů a také paní učitelky si aktivitu pochvalovaly. Z počátku nebylo jasné, jak celá věc dopadne. Přesto se ve škole rozhodli do projektu zapojit, a to se jim vyplatilo. Vyprávění i následná beseda byla pro děti přínosná a všichni se těší na další pokračování této zajímavé aktivity.

 
Mgr. Lenka Krupková
+420 723 606 758, +420 577 680 449
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová