Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Studentky vyráběly holandskou Goudu
Pět studentek z Vyšší odborné školy potravinářské v Kroměříži se zúčastnilo dvouměsíční odborné stáže v Nizozemsku.
Tuto možnost nám nabídla naše škola, která úzce spolupracovala s evropským programem Leonardo da Vinci a nizozemskou agenturou Stichting Uitwisseling.
 
 

V průběhu praxe jsme se seznámily především s výrobou typického holandského sýru Gouda z pasterovaného i nepasterovaného mléka, výrobou másla, pudinků, jogurtů a čerstvých sýrů.

Prvopočátek výroby  však začíná na pastvině, odkud některé z nás musely vlastnoručně nahnat krávy do dojírny a pak je i podojit a nakrmit.Práce to není lehká, ale když držíte v ruce zlatavý sýr o kterém víte, že je pro konzumenty velmi chutný, rádi ho pohladíte houbou, která je namočená do plastiky.Díky tomuto projektu jsme měli možnost nahlédnout, jak se žije na farmě a co vlastně obnáší mít dobytek, který Vás potřebuje každý den a vy potřebujete jej.

 
 

Naší náplní bylo absolvování dvou meetingů v Amsterodamu, kde jsme poznaly spoustu dalších studentů z různých koutů světa (Francie, Rusko, Čína, Ukrajina, Maďarsko, Rakousko,Estonsko…), se kterými jsme měli možnost probrat jak život na farmě, tak i v jejich rodné zemi.

Volný čas jsme trávily cestováním, jak vlakem, tak i na kole a to na turisticky vyhledávaná místa jako je např. Amsterodam, Gouda, Alkmmar, Schagen, Hem, Callensoog ...

 
 

Tento pobyt byl pro nás ve všech ohledech velkým přínosem. Osvojily jsme si výrobu sýra s pro nás nezvyklými příchutěmi, např. kmín, olivy, hřebíček s kmínem, rajčata, česnek či kopřivy. Zdokonalily v cizím jazyce, poznaly kulturu, zvyklosti a navázaly i nové kontakty.Každá z nás si uvědomila, co je pro ni v životě důležité.

Na konci stáže jsme obdržely certifikát od partnerské agentury a profesní doklad Europass, který nám pomůže hledat zaměstnání v celé Evropské unii.

 
Autorka: Jaroslava Nejedlá
Studentka VOŠP Kroměříž
 
 
 
 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová