Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Studenti stavěli. Z lepenky
Kostel svaté Zdislavy v Prostřední Bečvě, vila Alpská růže v Luhačovicích nebo správní budova Krajského úřadu ve Zlíně. Modely těchto objektů, zhotovené z vlnité lepenky, jsou v těchto dnech k vidění ve valašskomeziříčské stavební průmyslovce. Tamní studenti nad nimi strávili několik měsíců.

Do třetího ročníku celostátní soutěže, vyhlášené Svazem výrobců vlnitých lepenek, ale školní porota vybrala jiné modely – kulturní, univerzitní a kongresové centrum ve Zlíně a nízkoenergetickou valašskou dřevěnici. „Škoda, že do kategorií Dominanta vašeho kraje a Ekologická stavba lze poslat po jednom exponátu. Šanci uspět by měly také další,“ lituje učitel Jaroslav Gebauer.

Šestice studentů třetího ročníku pozemního stavitelství si s multifunkčním centrem ve Zlíně vskutku pohrála. Svůj záměr dovedla do nejmenších detailů. „Zvláště pracné bylo zastínění pláště kongresového otáčivými žaluziemi nebo velmi členitá střecha,“ vzpomíná jejich mluvčí Tomáš Gebhardt. „Naštěstí nás to bavilo, takže dva a půl měsíce uteklo jako voda. Někdy jsme tady i přespávali.“

Při tvorbě zmenšeniny moderní stavby ze železa a skla, jejíž autorkou je světově proslulá architektka Eva Jiřičná, nevycházeli jen z reality. „Kongresové centrum má pouze základy. Vlastní stavba zřejmě kvůli problémům s dotacemi nepokračuje. Museli jsme proto vycházet z výkresové dokumentace a počítačové vizualizace,“ vysvětluje student.

Vítěz celostátní soutěže bude vyhlášen v červnu. Prvenství je honorováno částkou 25 tisíc korun. Studenti valašskomeziříčské stavební průmyslovky patří tradičně mezi favority. Premiérový ročník před čtyřmi lety vyhrál jejich model místní hvězdárny.

 

Josef Beneš

tiskový mluvčí Městského úřadu Valašské Meziříčí

tel. 724 270 758 

 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová