Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Rokytnická škola patří v rámci programu Globe k nejaktivnějším na světě

Žáky a pedagogy ze vsetínské základní školy v Rokytnici, která nedávno získala od organizace Člověk v tísni certifikát Světová škola, přijali na svém posledním zasedání vsetínští radní. Při této příležitosti jim poblahopřáli k jejich úspěchu a seznámili se s projekty, které školu vyzdvihly mezi nejprestižnější v celém světě.


Vsetínská základní škola v Rokytnici je totiž jednou ze dvou českých základních škol, které se zapojily do mezinárodního projektu, jehož smyslem je začlenit globální rozvojovou výchovu a vzdělávání do výuky.  Vzhledem k tomu, že škola se touto problematikou dlouhodobě zabývá, nebyl to pro ní žádný problém. Vybrala si přitom téma klimatických změn. „Jednou z prioritních oblastí našeho vzdělávacího programu je právě ekologická výchova. Již čtyři roky se proto naše škola věnuje mezinárodnímu přírodovědnému programu Globe, který je zaměřen na sledování životního prostředí a jehož výstupy  následně využívá NASA pro porovnávání údajů z družic,“ vysvětluje Bohuslav Sedláček, koordinátor projektu Světová škola.

Rokytnická škola přitom v rámci programu Globe patří mezi nejaktivnější na celém světě. „V letošním roce překročíme hranici dvaceti tisíc odeslaných údajů z oblasti meteorologie, fenologie a biometrie, které získaly naši školáci při svých každodenních měřeních,“ informoval Tomáš Dopita, který má realizaci projektu ve škole na starosti. Díky této aktivitě byla škola jako jedna ze dvou v republice přizvána i k projektu Carbon Cycle, jehož smyslem je zkoumat základní podmínky rostlin a pochopit cyklus uhlíku. Na jeho realizaci škola spolupracuje také  s Katedrou fyziologie rostlin Karlovy univerzity v Praze. Nově se škola připojila také k celosvětové kampani o klimatických změnách.

Vsetínské radní  projekty tak zaujaly, že nabídli škole odbornou spolupráci. „Vaše aktivita je nesmírně zajímavá a určitě by stálo  zato některé meteorologické  údaje porovnávat,“ reagoval například dlouholetý ředitel vsetínské hvězdárny Jiří Haas. V každém případě zástupci města žákům i pedagogům školy pogratulovali k jejich vynikajícím výsledkům, poděkovali jim za výjimečnou prezentaci města a popřáli jim mnoho dalších  úspěchů, nadšení a vytrvalosti v jejich další vzdělávací práci.

Rokytnice.jpg
 

 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová