Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Na ZŠ UNESCO proběhl projektový den s tématikou holocaustu

Projektový den pro žáky 9. tříd byl uskutečněn 3.2.2009 u příležitosti památného dne obětí holocaustu 27.1., kdy byl osvobozen v roce 1945 tábor Osvětim v Polsku Rudou armádou.


 
Žáci byli rozděleni do tří skupin a zúčastnili se třech vzdělávacích bloků na dané téma:
1. blok: beseda s pamětnicí holocaustu p.Weberovou z Kyjova, která přežila utrpení v koncentračním táboře Terezín
 
 
2. blok: interaktivní dílna - "Hanin kufřík" - zde žáci hledali v různých historických materiálech informace o životních osudech konkrétních osob, které byli pronásledováni nacisty za II.světové války - na závěr pak svoje výsledky bádání prezentovali před ostatními spolužáky. Dílnu lektorovala pracovnice Židovského muzea z Prahy.
 
 
3. blok: interaktivní dílna "Tradice a zvyky židovského náboženství", kde se žáci seznámili se základními svátky a tradicemi židovského náboženství, zde také měli žáci vyhrazen určitý prostor na samostatnou práci, kdy hledali odpovědi v připravených pracovních listech na různé otázky - např: co je a jak se slaví šabat, co je to chanuka nebo co znamená když je něco košér, atd...Dílna byla opět lektorována pracovnicí Židovského muzea z Prahy, která si sebou přivezla mnoho zajímavých předmětů vztahujících se k židovské víře.

Každý blok trval asi 1,5 hodiny. Žáci tedy pracovali od 8:00 do 13:30 s přestávkami. Věřím, že tento den byl pro žáky přínosem a zajímavou zkušeností.

 
Tato zajímavá vzdělávací akce je součástí mnoha aktivit s tématikou holocaustu, které se na ZŠ UNESCO s žáky uskutečňují = např: exkurze do Osvětimi, Terezína, besedy s pamětníky, výstavy s tématikou Šoa a v neposlední řadě také zapojení do projektu Zmizelí sousedé, na který naší škole přispěl také Zlínský kraj částkou 30 000,- v roce 2008 .
 
Mgr. Kočíř Petr - učitel dějepisu na ZŠ UNESCO ( účastník seminářů v Terezíně, KT Ravensbrück, muzeum holocaustu v Berlíně a Yad Vashem v Jeruzalémě)
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová