Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
MŠ Stonožka Zlín začíná pracovat v mezinárodním programu Comenius
​Mateřská školka Stonožka Zlín je jako jedna z mála ze Zlínského kraje nově zařazena do mezinárodního programu Comenius.

Stěžejním tématem projektu MŠ Stonožka, který potrvá dva roky, je životní prostředí a enviromentální výchova. Školky jsou v projektu celkem čtyři z různých států. Jejich cílem je vzájemně si vyměňovat zkušenosti z fungování školek a zažít tématické programy, které si pořádající školka pro mš z ostatních zemí připraví. Partnerské školky, se kterými Stonožka aktivně spolupracuje jsou ze Švédska, Anglie a Bulharska.

„Do programu Comenius jsme se přihlásili na základě výzvy na webových stránkách Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. V České republice je obvyklé, že se přihlašují základní a střední školy, mateřské školky však mají tuto možnost také,“ přibližuje ředitelka MŠ Stonožka Zlín, Jana Moučková. Program Comenius podporuje mezinárodní spolupráci mezi školami a zaměřuje se na rozvoj společných vzdělávacích projektů. Velkým pomocníkem školce je Pedagogická fakulta UP v Olomouci. Katedra anglického jazyka pomáhá Stonožce zejména s jazykovou administrativou.

Jak funguje mateřská škola v Anglii se paní učitelky v čele s Janou Moučkovou mohly na vlastní oči přesvědčit na poznávacím pobytu v jedné z Londýnských školek, ze které se před pár týdny vrátily. „Byla to pro nás velmi poučná návštěva. Oslovila mě zejména multikulturní výchova, v anglické školce žijí a fungují různé národnosti ve třídách úplně přirozeně. U nás jsme na to zatím připraveni pouze teoreticky,“  říká Jana Moučková. Mezi další postřehy, podle slov ředitelky, patří větší svoboda a méně nařízení shora pro školky. V Čechách jsou například přísnější hygienické podmínky. Také mají možnost v Anglii zaměstnat mnohem více učitelů, na pět dětí je k dispozici jeden pedagog a polovinu z nich tvoří dokonce muži.

MŠ Stonožka bude hostitelskou školkou pro své zahraniční partnery na jaře příštího roku. „Tématem bude zdravá výživa, jelikož jsme akreditovanou Zdravou školkou a máme v práci se zdravými potravinami desetiletou praxi. Také chceme ukázat netradiční aktivity, které děláme pro děti a jejich rodiče,“ dodává Jana Moučková. Stonožka organizuje pro děti ve spolupráci s Klubem rodičů při MŠ zajímavé aktivity jako je Ovocná slavnost, Zamykání lesa, Otevírání studánek, či veselý výšlap pro rodiče s dětmi Šlapáček. „Děti mají například najít věci, které nepatří do lesa nebo se zavázanýma očima poznávat přírodniny, zábavnou formou přijít na telefon hasičů, záchranářů nebo policie,“ přibližuje Jana Moučková. Filozofií školky je vytvářet dobré kamarádské vztahy mezi dětmi. Ve Zlíně má dvě pobočky na Slovenské a Podhoří.

 

Bližší informace:

Mgr. Jana Moučková

Mateřská škola Stonožka

Slovenská 1808 a S. Čecha 516

Tel. 736 246 729 

info@skolkazlin.cz

 

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová