Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Kroměřížské mlékařské dny 2008

SPŠ mlékárenská a VOŠ potravinářská v Kroměříži patřily k pořadatelům dalšího ročníku odborné konference se zahraniční účastí.


mlekarskedny2.jpg

Opět po dvou letech se v Kroměříži ve dnech 8.-9. října 2008 konal další ročník odborné konference se zahraniční účastí Kroměřížské mlékařské dny. Pořadateli i tentokrát byly Českomoravský svaz mlékárenský, VOŠ potravinářská a SPŠ mlékárenská Kroměříž a KROMILK spol. s.r.o. Kroměříž, záštitu nad konferencí převzalo Město Kroměříž. Hlavními sponzory, bez níž by nebylo možné tuto akci uskutečnit, byly firmy Ecolab Hygiene s.r.o. a InterLacto Group, provozující mlékárny Moravia Lacto a.s., Jihlava, Bohemilk a.s., Opočno a Olešnickou mlékárnu RMD, Olešnice na Moravě, mediálním partnerem měsíčník Potravinářský zpravodaj.

Odborné konference se zúčastnili zástupci vedení a mlékařští odborníci českých výrobních podniků, mlékárenského výzkumu a školství, ministerstva zemědělství, konferenci podpořila svou účastí i předneseným příspěvkem řada zahraničních hostů z Německa a Slovenska včetně paní Preller, nutriční expertky Evropské mlékařské asociace z Bruselu. Vítaným rozšířením byla také prezentace servisních firem dodávajících mlékárnám laboratorní přístroje a materiál, čisté mlékařské kultury a další pomocné látky či poskytující poradenský servis. V široce pojaté náplni konference si mohl každý vybrat, ať už se jednalo o současný stav a vývoj mlékárenství, podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků, moderní laboratorní techniku, nutriční profily a zdravý styl, sortiment mlékárenských kultur, získávání biomléka v podmínkách ekologického zemědělství. Asi největší pozornost byla věnována zajištění bezpečnosti výrobků, tato otázka byla předmětem hned několika zajímavých přednášek.

Pro nás žáky nejvyšších ročníků, kteří jsme se mohli účastnit vybraných přednáškových bloků, byla asi nejzajímavější přednáška o nových způsobech čištění, laboratorních přístrojích a ochranných kulturách. Pověstnou třešničkou na dortu byla ochutnávka slovenských ovčích a kozích mléčných výrobků a norských jogurtů obohacených o zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. (Mimochodem, přidaný rybí tuk jsme ani nepoznali.)

mlekarskedny.jpg

Pořadatelé nezapomněli ani na společenský večer, který byl při cimbálové hudbě v Sala Terreně Arcibiskupského zámku Kroměříž. Diskuse a přátelská setkání nepřestaly ani v tomto příjemném prostředí.
Letošní konference poskytla účastníkům nové poznatky a umožnila opět se setkat s přáteli. Nám studentům dala možnost nahlédnout do dané problematiky a zároveň posloužila snad i k navázání nových kontaktů. Konference byla účastníky i pořadateli hodnocena jako úspěšná a všichni se těší na již IV. ročník Kroměřížských mlékařských dnů 2010.
 
Text: Jaroslava Nejedlá, studentka 3. ročníku VOŠP
Foto: Ing. Josef Mrázek, vedoucí učitel praxe VOŠP a SPŠM Kroměříž
 
 

 

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová