Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí má fenomenální úspěšnou studentku jazyků!
Hraje na klavír, chodí do sboru, zkoušela bicí. Sama říká: „Hudbu máme v rodině.“ Sestra písničkářky Markéty Irglové. Tohle vše není v současné době podstatné , protože Zuzana IRGLOVÁ má v malíčku angličtinu a nově, možná nečekaně prokázala své jazykové nadání i v celostátním kole Soutěže ve francouzském jazyce.
Čeho dosáhla? – Podruhé zvítězila v celostátním kole Soutěže v anglickém jazyce (v květnu 2008 a 14. května 2009). A navíc se umístila na 2. místě v celostátním kole Soutěže ve francouzském jazyce (duben 2009).
 
Pro vaši představu: obě soutěže mají kolo školní, následuje kolo okresní, vítěz postupuje do kola krajského a 14 vítězů krajských kol postoupí posléze do kola závěrečného, celostátního, pražského. Tím vším Zuzana úspěšně prošla a její úspěch je opravdu pozoruhodný a výjimečný.
Považte – být v republice nejlepší v angličtině (jazyce to anglosaském, germánském) a druhá nejlepší ve francouzštině (jazyce románském, původu latinského) – se jen tak a jen tak někomu nepodaří.
 
Srovnáme-li možnosti a příležitosti, jak často a kde se k těmto jazykům dostat – studijně i v běžném životě -, tedy podmínky pro získání jazykových znalostí a dovedností dívky z malého moravského města na východě republiky se soutěžícím z Prahy či jiných univerzitních měst, jsou její úspěchy jedinečné.
 
V loňském roce, když vyhrála soutěž v angličtině, odpověděla na položenou otázku
 
Myslíš si, že máš všeobecné jazykové nadání,  nebo je tvojí  doménou „pouze“ angličtina?
 
„ Myslím, že spíše všeobecné. Mamka mi říká, že jsem jako houba. Baví mě  třeba také francouzština. Asi mám pro jazyky to, čemu se říká cit. Mezi mou angličtinou a francouzštinou je ale rozdíl. Francouzštinu totiž nepoužívám. Mám ji jen ve škole. Anglicky mluvím už dlouho, už od dětství, a tak jsem si na ni zvykla. Myslím, že kdybych měla možnost žít alespoň na chvilku někde ve Francii, učil by se mi jazyk lépe než někomu, kdo se spíš věnuje třeba fyzice.
 
I přesto, že nepobývala delší dobu ve Francii a zúčastnila se jen výměnného pobytového zájezdu do Bretaně – který každoročně Gymnázium Fr. Palackého organizuje,  umístila se v rámci celé ČR na druhém místě výše zmíněné soutěže. Určitě při soutěži využila zkušeností se soutěžením v angličtině, ale vynikající umístění je výsledkem její píle, talentu a chuti učit se jazykům a používat jich v komunikaci s lidmi. Její výsledky by mohly být příkladem pro studenty, kteří se domnívají, že když nemají ideální podmínky a možnosti, nemohou  vysoko dosáhnout. Není to pravda. Zuzana Irglová je toho živým dokladem.
                                                          
RNDr. D. Pospěchová, třídní učitelka
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová