Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Evropská mládež poznává Vídeň
Studenti SOŠ Holešov se zúčastnili na začátku června pětidenní poznávací cesty do Vídně.

 

V pondělí 1. 6. 2009 jsme se vydali pod vedením Mgr. Renaty Juráňové na pětidenní poznávací projektovou akci do Vídně, která byla zaštítěna a dotována Rakouským ministerstvem školství. Po čtyřhodinové cestě jsme dorazili na místo, ubytovali se a po obědě jsme se šli podívat do Donauparku, který zdobila vyhlídková věž Donauturm.

Následující den nás na Stephansplatzu čekal náš rakouský průvodce Wolfgang Grassel a prohlídka Vídně mohla začít. Prvním místem, které jsme navštívili, byla Katedrála sv. Štěpána, která je zároveň současným symbolem Vídně. Zajímavostí je, že rozměry dómu jsou založeny na číslech 3 a 4. Podle starých údajů je jeho šířka 111 stop, délka 333 stop a jižní věž vysoká444 stop. Počet schodů k dnešní vyhlídkové terase je 343, to je (3 + 4) ³. Potom jsme šli do nedalekého Hofburgu, shlédnout do Španělské jezdecké školy dopolední výcvik ušlechtilých lipicánů. Odpoledne jsme byli na témže místě provedeni komnatami císaře Františka Josefa a císařovny Sissi. Poslední prohlídkou dne byla Národní knihovna, taktéž v Hofburgu.

Ve středu dopoledne jsme poznali historii Vídně od keltských počátků až po současnost v Národním muzeu na Karlově náměstí. Odpoledne jsme jeli do malého města Klosterneuburgu, kde jsme navštívili klášter Klosterneuburg. Zde jsme se prošli kulturní vinnou stezkou, která vedla čtyři patra dolů do barokních vinných sklepů. Středeční večer byl zakončen premiérou muzikálového představení „Rudolf – Aféra Mayerling“ v divadle Raimund.

Ve čtvrtek v ranních hodinách jsme se vydali do rakouského Parlamentu, kde před vstupem nikdo z nás nemohl přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas Athénu, bohyni moudrosti. Budovu navrhl na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná na první pohled i laik. V dopoledních hodinách jsme si prohlédli stavbu v novogotickém stylu, byla postavena za vlády císaře Františka Josefa - vídeňská radnice, která byla za dob fašismu obsazena Hitlerem, který zde kolem roku 1938 spřádal své válečné plány. Odpolední program byl pro většinu z nás velmi záživný, pro koho by taky nebyl, když jsme navštívili Císařskou hrobku, která je ve Vídni pohřebištěm rakouského panovnického rodu Habsburků. Odpočívá zde 146 šlechticů z habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie. Poté nás čekala prohlídka císařských klenot. Klenotnice se nachází v nejstarší části Hofburgu, člověk zde může spatřit např. císařskou korunu Svaté říše Římské, pracovní korunu Rudolfa II. a nepostradatelné korunovační insignie.          

V pátečních dopoledních hodinách jsme prošli kontrolní bránou do centra OSN. Úředními jazyky OSN jsou angličtina, francouzština, španělština, čínština, ruština, a na důležitějších schůzích také arabština. Mimo samotné vídeňské OSN zde působí další instituce patřící pod hlavičku této organizace - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA), Úřad pro drogy a kriminalitu (UNODC) nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Tzv. prosklené UNO City je srdcem moderního města nad Dunajem. Posledním místem, které jsme navštívili, byl barokní zámek Belvedere. Zde jsme zhlédli výstavu originálů mistrů Gustava Klimta, Oskara Kokoschky, Friedricha Schieleho a Clauda Moneta. Nejvíce nás upoutal slavný obraz Gustava Klimta ,,Polibek.“ Nacházela se zde díla francouzského impresionismu spolu s vrcholnými díly období vídeňského biedermeieru.

Náš pobyt ve Vídni byl pomalu ale jistě u konce a nám nezbývalo nic jiného, než se sbalit a vyrazit do Praterstraβe na autobusovou zastávku a odjet domů. Tento projektový týden ve Vídni nám všem přinesl bohaté zážitky, nové znalosti a určitě se každý z nás alespoň trochu zdokonalil v německém jazyce.

 

Studentka SOŠ Holešov – Lucie Rapantová, 2.A​

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová