Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Akropolis nabízí vzdělávání rodičům s malými dětmi
Od letošního roku můžete navštívit nové rodinné centrum Akropolis v Uherském Hradišti.
Občanské sdružení AKROPOLIS, o.s. je provozovatelem rodinného centra AKROPOLIS v Uherském Hradišti, na Staré Tenici 1195, v němž je integrovaná herna, místnost pro kreativní činnosti, učebna a tělocvična. To umožňuje realizaci kurzů, seminářů a přednášek pro dospělé současně se službou hlídání dětí v průběhu těchto aktivit.
 
akropolis.jpg

Organizační tým tvoří 9 členek občanského sdružení. „Od roku 2007 jsme se pravidelně scházely jako klub maminek, v letošním roce se nám konečně podařilo otevřít rodinné centrum, ve kterém se můžou rodiče vzdělávat, seberealizovat“, říká předsedkyně sdružení paní Dagmar Mega. Sama dříve pracovala v  v soukromém sektoru na vedoucích pozicích (zástupce ředitele, vedoucí obchodního oddělení - marketing a propagace, public relation), neschází jí elán a nadšení do budování nového zařízení.

V průměru kolem 150 rodičů týdně navštíví Akropolis, přičemž další přicházejí na nepravidelné aktivity, semináře, dílny. 50 – 100 dětí týdně se může zúčastnit předškolních programů pro děti. Cílem je zdravé hraní, strukturovaná hodina s programem, nikoliv hlídání jako dozor. Děti získávají potřebné dovednosti, zkušenosti i návyky do školy.

Cílovou skupinou zařízení jsou rodiče, pro které Akropolis vytváří nabídku vzdělávacích kurzů (jazykové kurzy, arteterapie, muzikoterapie, dramaterapie), pohybových kurzů, kurzů efektivního rodičovství. Spousta kurzů vzniká právě z popudu maminek, které se na nich zároveň podílí.

 

Jak rodinné centrum funguje po stránce ekonomické, personální? V současné době Akropolis využívá pomoci dobrovolných spolupracovníků, lektoři pracují částečně dobrovolně, částečně jsou financováni z kurzovného. "Činnost v rámci občanského sdružení je nutné profesionalizovat, vytvořit organizační zázemí včetně financí na půlúvazky pracovnic. Dlouhodobě se pouze na nadšení stavit nedá", uvádí Dagmar Mega. Také z tohoto důvodu se se vedení sdružení rozhodlo podat žádost o dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí, ESF.

A kde berou pracovnice občanského sdružení v náročném období rozjezdu rodinného centra sílu? „Perspektiva je vidět, cíl máme před sebou a právě díky tomu se dá toto náročné období vydržet“, s elánem dodává paní Mega. I když je podle jejích slov obtížné najít ochotné sponzory, velmi vstřícné k činnosti sdružení je město Uherské Hradiště i uherskohradišťská nemocnice, od které má Akropolis výhodně pronajaty prostory centra.

 
 
 
Aktuální programovou nabídku rodinného centra Akropolis můžete sledovat na www.akropolis-uh.cz.


Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová