Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
ŽIJE S NÁMI, ŽIJEME S NÍ
Málokdo z laické i pedagogické veřejnosti ví, že v dětských domovech mohou žít zdravotně znevýhodněné děti, umožňuje jim to „náš“ zákon č. 109/2002Sb. v platném znění.
Takové děvče, říkejme mu třeba MARUŠKA, žije se svými třemi bratry v Dětském domově v Uherském Ostrohu. Marušce je 16 let, navštěvuje základní školu se speciálním individuálním vzdělávacím programem. Je znevýhodněna tělesně, mentálně i sociálně. Žije v rodinné skupině s dalšími šesti „zdravými“ chlapci, účastní se běžného života se všemi radostmi i starostmi. Práce s ní není vůbec jednoduchá, klade obrovské požadavky na vychovatele. Odměnou pro ně však je její neustále úsměvná nálada, radost z každého okamžiku všedního dne.

Abychom Marušce její život zpříjemnili, umožnili jsme jí různé aktivity, na které zase nedosáhnou ostatní děti. Neustálé katary horních cest dýchacích jí pomáhá léčit pobyt v solné jeskyni. Svalové křeče horních i dolních končetin uvolňuje kontakt s koněm v rámci hipoterapie. Jako ryba ve vodě se cítí v krytém bazéně při výuce plavání.

Pobyt Marušky v dětském domově je zároveň přínosem pro život ostatních dětí. Uvědomují si, že se takoví lidé rodí, učí se s nimi komunikovat, spolupracovat a hlavně ví, že patří k nám.

 

 

 ​

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová