Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci otrokovické ZŠ upálili Morenu
Žáci prvních tří ročníků otrokovické ZŠ Praktické a ZŠ Speciální se letos zhostili nevděčného úkolu vyrobit a vzápětí upálit personifikovanou zimu ztělesněnou do téměř dvoumetrové látkové postavy přibité na kříži.

Na 100 dětí s kombinovanými vadami včetně dětí na vozíčku se v pátek ráno vydalo pochodem od své školy do centrální částí města na náměstí 3.května. Zde se žáci za doprovodu říkanek a tanců s Morenou pomyslně rozloučili a přesunuli se na nedaleký most přes řeku Dřevnici. Z něj se v duchu starých tradic žáci, v doprovodu svých pedagogů, nadobro rozloučili se zimou hozením zapálené Moreny do řeky.

Přestože to tak v těchto dnech mnohdy nevypadá, nastává podle pranostiky čas, kdy se příroda probouzí k novému životu. Stromy i keře pukají mízou a krajem se ozývá radostný zpěv ptáků vítající jaro. „Vláda zimy – Morany již skončila a aby to bylo všem jasné zapalujeme a házíme do vody Morenu,“ pronesli při symbolickém aktu žáci ZŠ Praktické a ZŠ Speciální.

Lidová tradice také říká, že žáci se tímto rozloučili se zimou a do města se vracejí s ozdobeným májíčkem, symbolem jara. Známého upalování Moreny se žáci ZŠ Praktické a ZŠ Speciální zúčastnili již potřetí a podle jejího ředitele Vladimíra Kadlece chce škola uchovat tento starý lidový zvyk i v budoucích letech.

 

Ing. Milan Plesar

tel. 577 680 449 

 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová