Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci ZŠ UNESCO navštívili Orlí hnízdo na Obersalzbergu v Německu
Na ZŠ UNESCO se v současné době díky finanční podpoře Zlínského kraje rozjíždí projekt s názvem „Po stopách nacismu“. Součástí tohoto projektu je několik vzdělávacích aktivit, jejichž cílem je zvýšit znalosti žáků naší školy v oblasti dějin II. světové války se zaměřením na nacismus a holocaust.

 

První aktivitou byla dne 18.6.2009 exkurze 24 žáků do Berchtesgadenu, kde si Adolf Hitler vybudoval svoje „Alpské sídlo – tzv Bergfhof“. Hitler obklopen krásou alpské přírody zde psal knihu Main Kampf a snil o tisícileté Třetí říši a určitě také o konečném řešení židovské otázky.

Hlavním cílem této exkurze byla návštěva „Orlího hnízda“ na hoře Kehlstein v nadmořské výšce 1834 m. Je to stavba, která v této oblasti připomíná dobu, kdy v Německu vládl Adolf Hitler a nacisté. Tato unikátní budova byla postavena v roce 1938 u příležitosti Hitlerových 50. narozenin. Stavbu věnoval Hitlerovi jeho blízký spolupracovník Martin Bormann. Budova byla využívána zpočátku k diplomatickým jednáním, proto získala název D-haus ( Diplomatický dům), ale spíše se ujal název Orlí hnízdo.Na konci války spojenci bombardovali oblast Hitlerova sídla na Berghofu. Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus) nebyl zasažen a dnes je turistickou atrakcí a restaurací zároveň.

Po příjezdu na parkoviště v Obersalzbergu (zde  stával do roku 2000 hotel Platterhof) žáci nastoupili do speciálních autobusů, které je vyvezli po 7 km dlouhé alpské silnici k vchodu do tunelu, který je 130 m dlouhý a na jeho konci se nachází vchod do výtahu pro 40 lidí, který za 40 sekund vyveze pasažéry skrz horu do výšky 142m . Poté žáci vystupovali přímo v budově Orlího hnízda a naskytl se jim nádherný výhled na okolní přírodní krásy.

Další aktivitou projektu „ Po stopách nacismu“ bude výstava o Anně Frankové, kterou do naší školy zapůjčí Židovské muzeum Praha v září 2009. V říjnu pak žáci 9.ročníku budou moci navštívit v rámci historické exkurze největší vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim – Březinka v Polsku.

Žáci tak mohou porovnat nádheru alpské přírody, kde Hitler naprosto odtržen od reality plánoval válku a fyzickou likvidaci Židů a Slovanů, a na druhé straně místo, kde došlo v konečné fázi k uskutečňování jeho plánů, tedy Osvětim v Polsku.

 

Mgr. Kočíř Petr – učitel dějepisu na ZŠ UNESCO​

Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová