Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školy mají zájem o účast v ekologických soutěžích
Účastníci prvního ročníku celokrajské ekologické olympiády vyzkoušeli své biologické znalosti a měli taktéž možnost ochutnat hmyzí speciality připravené panem učitelem Klátilem. Na EKO-OLYMPIÁDU, kterou pořádala ZŠ Nová Cesta ve Štípě ve spolupráci se společností Moravská vodárenská, se přihlásilo 45 žáků z 22 škol Zlínského kraje. Soutěž se konala pod záštitou radní pro životní prostředí ZK paní Mileny Kovaříkové.
  
 

Akce proběhla v areálu ZŠ Nová Cesta ve Štípě v pondělí dne 18.5.2009. Žáci 8. – 9. tříd základních škol na Zlínsku zpracovali vstupní projekt na téma životní prostředí naší školy, následně plnili soutěžní úkoly a disciplíny. Testovým způsobem ověřovali své biologické, botanické znalosti, poznávali živočichy a rostliny, chráněná území ve Zlínském kraji.

"Jsme škola, která se ekologií dlouhodobě zabývá, chtěli jsme udělat soutěž pro jednotlivce, která zde chyběla. Samozřejmě jsme netušili, jak to všechno dopadne, jestli vůbec bude zájem ze strany škol. Nakonec se přihlásilo 24 škol, což je velmi dobrý odrazový můstek pro další roky", vysvětlil organizátor akce Lubomír Klátil, proč se vůbec rozhodli podobnou soutěž uspořádat.

 
 

Soutěže se zúčastnili se svými žáky také koordinátoři EVVO na školách, kteří vypomohli při opravě testů, hodnocení projektů žáků. Podle účastníků byly otázky hodně náročné, což potvrdila i ředitelka občanského sdružení Líska Iva Koutná: "Myslím si, že otázky jsou hodně těžké, osobně bych uvítala větší propojení souvislostí, aby soutěž nebyla jen o znalostech, ale o kompetencích. Ideálně kdyby si žáci mohli některé souvislosti přímo zažít a vyzkošet tady na místě." Podstatnou otázkou podle ní je, jestli vůbec mají žáci k enviromentálnímu vzdělávání dostatek prostoru ve výuce.

 
 

Atraktivní součástí programu byla také ochutnávka specialit – cvrčci v čokoládě, mouční červi v karamelu, sarančata v jablkovém koláči a další.

Jak hodnotí první ročník Alexandra Sahajová, koordinátorka EVVO z 2. ZŠ Napajedla, jejíž dvě žákyně se umístily v soutěží na prvních třech místech? "Podle mě záleží na tom, jestli se žáci připravovali, nebo ne. Pokud ano, dosahovali v testech hezkých výsledků. Úroveň znalostí žáků záleží na škole, my jezdíme na všechny soutěže, ekologie nás velmi zajímá, zajímalo nás také, jak bude vypadat 1. ročník eko - olympiády."

Soutěže podle ní zvyšují sebevědomí žáků, umožňují jim prezentovat svoje kvality. Je zřejmé, že pokud se učí, chtějí vidět výsledek. Ostatně také školám samotným výsledky v soutěžích poskytují jistou zpětnou vazbu, že jejich žáci jsou šikovní, umí. Je to pro ně záležitost prestiže", dodala Alexandra Sahajová.

První ročník EKO - OLYMPIÁDY je za námi, nezbývá než se těšit na ten další..

 
 

Výsledky:

1.       Eva Svobodová, 9.A, 2. ZŠ Napajedla Komenského

2.       Květa Trávníčková, tercie A, Gymnázium Zlín Lesní čtvrt

3.       Kamila Hudečková, 8. C, 2. ZŠ Napajedla Komenského

 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová