Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci vyrazili do ulic s ekologickou osvětou
Žáky rokytnické základní školy mohli lidé v uplynulých dnech potkávat v centru Vsetína. Informovali zde kolemjdoucí o klimatických změnách a ptali se, zda jsou ochotni aspoň minimálně přispět ke snižování jejich negativních důsledků.
Šlo o vyvrcholení několikatýdenní kampaně o klimatický změnách, které se škola zúčastnila v rámci mezinárodního programu pro ekologickou výchovu (ENO) podpořeného i Evropskou komisí.
 
Kampaň začala již v listopadu 2008. Děti se věnovaly různým aktivitám: studovaly klimatické změny, pracovaly na prezentaci, vytvářely plakáty a transparenty, natočily rozhovor s hostem o globálním oteplování. Žáci pátého ročníku  připravili pro své mladší spolužáky divadelní hru a napříč ročníky děti hovořily o klimatických změnách s učiteli, kamarády, rodiči a příbuznými a zjišťovaly, co je kdo ochoten změnit ve svém každodenním chování pro zlepšení situace.
 
 
Jednadvacátého ledna celá kampaň vyvrcholila. Oficiálním maskotem byl žabák Frank a motto: „jen činy se počítají“. Šlo o akci vskutku celosvětovou, do které se zapojilo 731 škol ze 101 států. Průvody s maskoty a transparenty začaly v poledne v Oceánii. Poté vyšly do ulic děti dalších států. Následujíc Slunce se objevily v ulicích Asie, Afriky a Evropy, a pak již zaplavily západní polokouli.
 
Jelikož je ZŠ Vsetín – Rokytnice předním zástupcem ENO škol a programu ENO v České republice, byla její kampaň materiálně podpořena Evropskou komisí. Z Bruselu nám přišlo dvacet batohů, pět triček a spousta plakátů. Vše samozřejmě s motivem klimatických změn.
 
 
 
Bohuslav Sedláček, koordinátor projektu
ZŠ Vsetín - Rokytnice
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová