Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci soutěžili, kdo se lépe vyzná v historii vlastního města

​Vyznám se v historii Vsetína – to byl název soutěže, kterou u příležitosti 700. výročí od první písemné zmínky o Vsetíně vyhlásila v letošním roce místní základní škola na Sychrově ve spolupráci městem a Muzeem regionu Valašsko.


Soutěž, jejímž smyslem bylo obohatit žáky o znalosti historie města, v němž žijí, v těchto dnech vrcholila a má už své vítěze.

„Úkolem žáků bylo zpracovat projekt z historie města. Mezi doporučenými tématy bylo například období 2. světové války, pomníky  a památníky ve Vsetíně, nebo třeba i významné vsetínské osobnosti a další důležité události,“ přiblížila soutěž její organizátorka Jaroslava Ševčíková. Žáci tak měli za úkol pátrat  v publikacích, na stránkách internetu i v archívech, popřípadě přímo v terénu.

Přestože to nebyla jednoduchá práce, přihlásilo se do soutěže čtyřiadvacet projektů. Školáci tak například velmi zajímavě a poutavě zpracovali období vzniku Vsetína, historii výstavby funkcionalistických budov na území našeho města, nebo se zaměřili na bratry Hlavicovy, vsetínské rodáky a významné regionální umělce.

Hodnocení probíhalo ve dvou kolech. „V prvním kole historička Muzea regionu Valašsko všechny práce pečlivě pročetla a vybrala šest nejzajímavějších, které postoupily do kola druhého. V něm měli za úkol své práce prezentovat před publikem a odbornou porotou,“ vysvětlila princip hodnocení Jaroslava Ševčíková s tím, že tady už šlo takzvaně  do tuhého, protože nebylo možné schovat se za písemný projev, ale bylo třeba umět mluvit a svou práci představit náročnému publiku.

Nejlépe se to povedlo týmu ze základní školy Sychrov ve složení Aneta Škařupová, Nikola Zíchová a Nikola Koňaříková, který se zaměřil na  místní pomníky a památníky, na druhém místě se umístil Petr Slováček ze základní školy Trávníky se svou prací o založení Vsetína a bronz si odnesla  Elizabeth Brázdilová ze sychrovské základní školy za práci s názvem Funkcionalismus ve Vsetíně.  Elizabeth Brázdilová si odnesla i cenu diváků.  „Drobné ceny však převzali všichni účastníci projektu, protože každý z nich vynaložil velké úsilí, nakoukl pod pokličku historie našeho města a obohatil sebe, i nás,  členy poroty, organizátory i diváky,“ uzavřela organizátorka.

 
 
Eva Stejskalová za přispění Jaroslavy Ševčíkové
 
737 019 667, 571 491 564 
Autor:  
Vložil/a: Lucie Julinová