Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Listopadový vzdělávací zájezd ZŠ Šafaříkova do Anglie

​​​​​Na základě výzvy č. 56 zaměřené na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti, výuku cizích jazyků a podporu výuky matematiky, přírodovědných a technických oborů vyhlášenou Operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost se třicet vybraných žáků ZŠ Šafaříkova společně s učiteli Jaromírem Klimkem, Hanou Břouškovou a Editou Štenclovou vydalo v pondělí 2. listopadu v brzkých ranních hodinách na vzdělávací zájezd do Anglie. 

Našimi společníky byli žáci a učitelé ZŠ a SŠ pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí. Hlavním cílem zájezdu bylo, aby se žáci zúčastnili výuky v jazykové škole pod dohledem rodilých mluvčích, spatřili nejznámější památky a atrakce Londýna, použili v praxi anglický jazyk a viděli, jak žijí místní rodiny, u kterých byli žáci ubytováni. 

Cesta do Anglie nám trvala den, trajektem jsme přepluli kanál La Manche a ocitli jsme se na anglické půdě. Celý den jsme pak strávili prohlídkou Londýna. Na Greenwichi jsme spatřili nultý poledník a vydali jsme se do National Maritime Museum, které je zasvěceno námořnictví. Poté jsme nastoupili na loď, která nás po řece Temži dovezla až do Westminsteru, kde mohli žáci spatřit budovy opatství, parlamentu a hodinové věže (se známým zvonem Big Ben). Dalším cílem byl Buckinghamský palác, před kterým jsme se vyfotili a mohli jsme spatřit, že se anglická královna nachází vevnitř (podle vyvěšené vlajky). Den jsme zakončili návštěvou náměstí Trafalgar Square a Piccadilly Circus. Nakonec jsme dojeli na parkoviště, kde si hostitelské rodiny vyzvedly žáky a učitele, aby jim dopřály teplou večeři a ubytování. 

Středa patřila procházce po Hyde Parku a návštěvě Natural History Museum, kde mohli žáci spatřit mnoho expozicí věnovaných vývoji Země a života na ni. Největší zájem vyvolaly skutečné kosterní pozůstatky dinosaurů.  Středeční odpoledne se žáci poprvé zúčastnili výuky v londýnské jazykové škole, kde pod dohledem rodilých mluvčích absolvovali třídenní jazykový kurz angličtiny. 

Ve čtvrtek jsme navštívili atrakci London Eye a nádherné Sea Life London Aquarium, kde jsme mohli vidět mnoho druhů mořských i sladkovodních zvířat a rostlin. Nejpůsobivějším okamžikem byl zřejmě průchod skleněným tunelem, kdy nás ze všech stran obklopovala jen voda a všudypřítomné ryby. Odpoledne patřilo opět jazykové výuce. 

Pátek byl posledním dnem prohlídky Londýna, kterou nám trochu znepříjemnil déšť, ale i na něj jsme byli připraveni, deštníky šly do akce. Nejdříve jsme v nákupním středisku doplnili zásoby a pořídili pro naše blízké nějaké suvenýry. Pak jsme se prošli kolem mrakodrapu „The Shard", repliky Shakespearova divadla „The Globe" přes Millennium Bridge ke Katedrále svatého Pavla a následně jsme došli až k londýnskému Toweru. Odpoledne proběhla poslední část výuky žáků v jazykové škole, ve které všichni žáci úspěšně splnili třídenní jazykový kurz. 

Sobota se nesla ve znamení odjezdu. Žáci se rozloučili s rodinami, které jim po čtyři noci poskytovaly stravu a přístřeší a mohlo se jet domů. Cesta zpět vedla přes Eurotunel, což byl pro všechny z nás další nevšední zážitek. Před budovu školy ZŠ Šafaříkova jsme dojeli v neděli ráno a tento povedený výlet dospěl do zdárného konce. Poděkování si zaslouží naši průvodci Radka, Catherine (rodilá mluvčí) a David spolu s CK Valaška a řidiči autobusu Petrem a Martinem. 

Zájezd byl pro všechny zúčastněné velkým zážitkem a budeme na něj dlouho vzpomínat.

​​

Autor: Jaromír Klimek
Vložil/a: Radka Evjáková