Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Studenti staroměstského Gymnázia řešili klimatické změny v Istanbulu

Ve dnech 18.-24. 11. 2015 se tým projektu Erasmus + ze SOŠ a Gymnázia Staré Město vydal na pracovní setkání na téma Voda a podnebí, klimatické změny do tureckého Istanbulu. ​

Naše škola SOŠ a Gymnázium ve Starém Městě se na podzim roku 2014 zapojila do dvouletého mezinárodního projektu o vodě Erasmus+:  Water – formula, life, poesy. Na tomto projektu koordinovaném střední školou z Lotyšska spolupracují střední školy z 9 zemí Evropy: Bulharska, České republiky, Francie, Itálie, Německa, Portugalska, Španělska a Turecka. Studenti a učitelé zúčastněných škol se v pravidelných intervalech setkávají na pracovních mítincích nad tématy o pitné vodě a jejích vlastnostech, užití vody při výrobě zboží a zpracování potravin, znečištění vody, vodě v souvislosti s podnebím a klimatickými změnami, vodě v umění, náboženství, folklóru a literatuře.


Ve dnech 18.-24. 11. 2015 jsme se ve složení pracovního týmu projektu Erasmus +: Ing. Hubená, Mgr. Chovanec, Mgr. Chromek a studenti Eliška Kročilová, 2. H a Dominik Bílek 3. G vydali na pracovní setkání na téma Voda a podnebí, klimatické změny, do Istanbulu. Ze Starého Města jsme vyrazili ve středu 18. 11. 2015 těsně před jedenáctou do Olomouce a odtud do Prahy, kde jsme na letišti nastoupili na palubu letadla Turkish Airlines, které nás během 2 hod. 45 minut přepravilo do našeho cílového místa – Istanbulu. Dorazili jsme pozdě večer, proto si hostitelské rodiny jen převzaly naše studenty a všichni jsme směřovali ubytovat se a co nejdříve do postele.

Druhého dne začal vlastní program: prohlédli jsme si hostitelskou školu a po přivítacím hudebním vystoupení proběhly některé z prezentací, které si studenti na dané téma ve svých domovinách připravili. Dopoledne jsme strávili u zajímavých příspěvků, mezi nimiž se zaskvěl náš kvíz o pranostikách a film Tornádo v láhvi, a po obědě ve školní jídelně jsme vyrazili na prohlídku cisternové baziliky, kde bývala v byzantských dobách i později ve středověku uchovávána voda pro velkolepý chrám Hagia Sofia a místní paláce. Následovala prohlídka HagieSofie , Hippodromu a po ní tzv. Modré mešity, kterou jsme však už obdivovali jen zvenčí, neboť byl čas muslimských modliteb a turisté dovnitř nemohli.


V pátek 20. 11. jsme opět zahájili ve škole a pokračovali v prezentacích a všechny týmy si připravily otázky, které kladly studentům školy a tyto dialogy se zaznamenávaly na kameru a žáci z nich sestříhali zajímavý dokument. Při obědě ve školní jídelně jsme měli možnost okusit zase jiné školní menu a tentokrát jsme nostalgicky vzpomínali na naši skvostnou školní kuchyni. Odpoledne nám naši hostitelé ukázali mešitu SüleymaniyeMosque, Grand Bazaar a SpiceBazaar, což byla pastva nejen pro oči, ale zdejší atmosféru jsme skutečně vstřebávali všemi smysly. Koření, čaje, čerstvě mletá turecká káva, parfémy a další tradiční zboží jako látky, šátky, keramika, výrobky z kůže..., každému se to muselo líbit.

Sobota 21. 11. byla opět ve znamení vodního programu. Dopoledne jsme navštívili obrovskou čističku odpadních vod Ataköy  s výrobou bioplynu a kogenerační jednotkou pro výrobu energie a tepla. Toto zařízení slouží 1. 600.000 obyvatel a v budoucnu bude upraveno pro 2.500,000 obyvatel.  Istanbul má podobných čističek 17. Odpoledne jsme se podivovali umění dávných stavitelů, když jsme stáli u paty Bozdoğan Akvaduktu, který přiváděl vodu do istanbulských cisteren. Dnes je mnohem nižší než v minulosti, i tak svými rozměry budí respekt. Odpolední program jsme završili prohlídkou Nové mešity,  YeniCami, která se nachází v blízkosti Galatského mostu. Poté studenti vyrazili užívat volného času a učitelé pokračovali strmě do kopce do čtvrti Galata na prohlídku věže Galata Tower a na večeři.

V neděli 22. 11. , absolvovali studenti program ve svých hostitelských rodinách a učitelé se přesunuli do části Besiktas, kde na evropském břehu Bosporu se nachází DolmabahçePalace, empírový palác, který sloužil jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše v letech 1853 až do roku 1922.  Za vzor při návrhu mu sloužil francouzský Louvre a britský Buckinghamský palác. Stavba byla prý tak nákladná, že ve velké míře přispěla ke státnímu bankrotu v roce 1876.  Toto sídlo tureckých sultánů zabírá plochu asi 700 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Přepychové řešení interiéru ctí tradice pohádkových sultánských paláců. Odpoledne jsme navštívili další z mnoha místních mešit, tentokrát menší OrtaköyMosque . Kvůli větrnému počasí se neuskutečnila všemi očekávaná a vytoužená další část vodního programu – plavba lodí po Bosporu. Museli jsme vzít zavděk náhradní projížďkou místní veřejnou kyvadlovou lodní dopravou. Mezitím se setmělo a my jsme pozorovali nasvětlenou Virgin Tower odrážející se na mořské hladině.

V pondělí 23. 11. jsme zhlédli poslední prezentace o souvislostech globálního oteplování s vodními poměry a film o dotazníkovém šetření, který studenti vytvořili v průběhu pobytu. Učitelé pak zavítali do ředitelny a u čaje pobesedovali s panem ředitelem o situaci ve školství a zahraničních projektech. Poté jsme se vydali obdivovat do čtvrti Fener další unikátní památku  - sídlo řeckého ortodoxního patriarchátu. Ve čtvrti Fener dříve sídlili Arméni, Židé i Bulhaři. V těchto magických částech města jsou stále ještě k vidění mnohé tradiční dřevěné domy.  Po obědě sestávajícím z kuskusu a ragú ve školní jídelně, který jsme tentokrát velmi chválili, jsme putovali do dřívějšího sultánského paláce  Topkapi, který byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a zároveň centrem vlády nad celou říší v letech 14651853.Palác byl postaven pro státní příležitosti a pro zábavu panstva. Na vrcholu jeho existence jako panského sídla zde žilo na 4000 osob. Odtud jsme zamířili ještě jednou do Modré mešity, ale ani tentokrát nám štěstí nepřálo a dovnitř jsme se nedostali. Na sklonku dne jsme se se smutkem všichni rozloučili s ostatními skupinami a večer s hostitelskými rodinami, další den nás čekala cesta domů.

24. 11. V odpoledních hodinách jsme se vydali na istanbulské letiště a odtud zpět do Prahy. Večerním vlakem jsme docestovali unaveni, ale plni dojmů, zážitků a nových zkušeností pár minut před půlnocí do Starého Města.

Autor: Jana Hubená
Vložil/a: Radka Evjáková