Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Staroměstští gymnazisté na zkušené v Německu
​​​​SOŠ a Gymnázium Staré Město je od roku 2011 zapojena do mezinárodního jazykového projektu CertiLingua. Tři žákyně čtvrtého ročníku byly letos v říjnu již čtvrtou skupinou, která se do Německa za sbíráním jazykových i odborných dovedností vydala. 

SOŠ a Gymnázium Staré Město je od roku 2011 zapojena do mezinárodního jazykového projektu CertiLingua. Je vůbec první střední školou v České republice, která  tento v zahraničí uznávaný projekt realizuje. Nezbytnou podmínkou pro účast v projektu je mezinárodní partnerství. Staroměstská škola využívá mnohaleté vztahy s gymnáziem v partnerském městě Tönisvorst nedaleko Düsseldorfu.

Tři žákyně čtvrtého ročníku byly letos v říjnu již čtvrtou skupinou, která se do Německa za sbíráním jazykových i odborných dovedností vydala. Nebyla to cesta do neznáma, protože v Tönisvorstu je již čekaly kamarádky, které podobnou praxi absolvovaly o dva týdny dříve ve firmách ve Starém Městě a okolí. Ubytování v rodinách je ideální možností, jak rozvíjet jazykové schopnosti. Rodiny se postaraly také o víkendový program, ve kterém nechyběly návštěvy porýnských velkoměst či výlet do blízkého Holandska.

Hlavní náplní čtrnáctidenního pobytu byla ale praxe v organizacích ve městě. Starat se o malé děti v mateřské škole je určitě vhodné zaměstnání pro dívky (i když v Německu tuto práci zastává i mnoho mužů). V základní škole hrála svou roli už i jazyková bariéra, ale třeba v hodinách angličtiny byla naše žákyně zdatnou pomocnicí německé učitelky. Zajímavé pracovní místo bylo nabídnuto i ve firmě Action Medeor, která zajišťuje distribuci léků do rozvojových zemí všech kontinentů.

Hlavní myšlenkou projektu je dvojjazyčné vzdělávání ve všeobecných předmětech a zahraniční praxe žáků za účelem lepší komunikace v cizím jazyce, jeho znalosti a použití. Pokud se žákům podaří absolvovat seminář geografie v anglickém jazyce, čtrnáctidenní zahraniční praxi, kulturní projekt a zkoušku z dvou cizích jazyků na úrovni B2 a B1, získávají certifikát CertiLingua, který je zároveň vstupenkou na některou ze zahraničních vysokých škol spolupracující s centrem projektu v SRN.

 


Autor: Pavel Palička
Vložil/a: Radka Evjáková