Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
O vodě v Berlíně: středoškoláci ze Starého Města se zapojili do mezinárodního dění

Acqua, Wasser, água, aigua, ūdens, su, вода, eau, voda. Tak zní hlavní téma projektu Erasmus Plus, jehož další část se uskutečnila v německé metropoli Berlíně, v jazycích účastníků z devíti zemí. 

Projekt vypsaný Evropskou unií je dvouletý. Během tohoto období se vystřídají v hostitelství všechny zúčastněné školy. Českou republiku reprezentuje SOŠ a Gymnázium Staré Město, na jehož půdě se sešli účastníci už letos na jaře. Cílem projektu je protnutí jazykových kompetencí a odborných znalostí. Příprava na jednotlivá setkání probíhá v několika vyučovacích předmětech.

Při různorodých aktivitách v Berlíně ale bylo ale nejvíce slyšet slovo water, protože jednacím jazykem byla angličtina. Naši zástupci, Jirka Šimek, Nikola Horníček a Matyáš Chovanec, patřili k nejaktivnějším. Uplatnili se při prezentaci plakátů vytvořených našimi žáky v hodinách výtvarné výchovy, při analýzách vzorků vody z příměstského jezera a dokonce při studiovém nahrávání písně o vodě v deseti jazycích.


Německé setkání bylo zaměřeno na znečišťování vody, takže nechyběla ani návštěva největší berlínské čističky nebo unikátního lodního výtahu na řece Odře. V odpoledních hodinách byl dostatek času i na poznávání historie a současnosti životem kypícího a pulzujícího velkoměsta. Berlín se nám představil jako otevřené multikulturní město s atmosférou svobody a tolerance. Tento dojem umocnily i právě probíhající oslavy 25. výročí sjednocení Německa, jejichž součástí jsme mohli být i my.


Bohatší o nové vědomosti, zážitky i přátelství jsme se po nabitém týdnu vraceli domů. Další pokračování projektu se odehraje v dalekém Istanbulu. Mimochodem, intenzivní studium cizích jazyků se rozhodně vyplatí!


Autor: Pavel Palička
Vložil/a: Radka Evjáková