Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Individuální logopedickou péči potřebuje stále více dětí
V pořadí třetí logopedickou třídu na území města Zlína dnes slavnostně otevřeli v Mateřské škole Zlín, třída Svobody 835. O čtrnáct děti s vadami řeči se starají dvě speciální pedagožky, obě s profesním zaměřením na logopedii a surdopedii.

"Jsem ráda, že se nám za podpory města Zlín podařilo otevřít další speciální třídu. Jedná se o děti, které potřebují z důvodu těžších vad řeči větší časovou dotaci a individuální péči, než je schopna zajistit běžná třída v mateřské škole," vysvětlila paní ředitelka Ivana Pilátová, která letos slaví 25 let svého pedagogického působení ve školství Zlínského kraje. 

IMG_5712.jpg

V současné době stoupá potřeba individuální logopedické péče u dětí předškolního věku. Podle učitelky Lenky Šenkeříkové je to způsobeno zejména nedostatečně zabezpečenou ranou péčí ze strany rodičů. "Logopedie je o komplexním rozvoji řeči. V rodinách se snižuje množství vzájemných interakcí a komunikace při běžných činnostech. Dětem tak chybí základní pojmy, znalost souvislostí mezi jevy. Důležité je poskytnout dětem dostatek podnětů a pracovat s ním na postupném rozvoji jeho řečového projevu," doporučila speciální pedagožka.

Mateřská škola je poměrně dobře vybavená, učitelky pracují s tablety jako doplňkovou pomůckou ve výuce dětí. Zaměstnankyně se pravidelně vzdělávají v odborných oblastech i kurzech zaměřených na aktuální téma emočního a sociálního rozvoje dětí i sebe samých. "Těší mě, že se podařilo vybudovat silně spolupracující tým. V dnešní době zaměřené na výkon a soupeřivost to pokládám za veký úspěch nás všech. Svoji roli vnímám jako podpůrnou. Vytvářím učitelkám podmínky, aby se mohly stále rozvíjet. I z toho důvodu jsme využily například možnosti inspirace v zahraničí," sdělila ředitelka školy Ivana Pilátová. Učitelky vycestovaly loni do Walesu, ředitelka Pilátová plánuje další navazující aktivity na posílení tvořivosti a pedagogického optimismu svého školního týmu.

IMG_5718.jpg
IMG_5724.jpg


Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková