Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mladí řezníci a uzenáři soutěžili v odborných dovednostech

​​V prostorách Integrované střední školy – Centra odborné přípravy Valašské Meziříčí a také v provozu sociálního partnera této školy – firmy MP Krásno, a. s., v níž se uskutečňuje praktický výcvik žáků oboru Řezník - uzenář, se uskutečnil jubilejní desátý ročník přehlídky odborných dovedností mladých učňů této specializace. 

Vyhodnocení soutěže, která se letos koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, se zúčastnil krajský radní pro školství, mládež a sport Petr Navrátil.

„Není mnoho soutěží, které mají záštitu ministra příslušného resortu a současně i hejtmana, a to svědčí o významu této akce. Měl jsem možnost ochutnat výrobky žáků a musím říci, že to byl opravdu zážitek," řekl při předávání cen krajský radní Petr Navrátil.

Význam přehlídky z hlediska popularizace oboru Řezník – uzenář vyzdvihl ředitel Integrované střední školy – Centra odborné přípravy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí Petr Pavlůsek, který také zmínil zajímavý nový trend: „Pozorujeme, že vzrůstá zastoupení dívek, které se na tento obor hlásí, i žen, které učně připravují. Je to určitý nový fenomén, že se v tomto tradičním mužském řemesle ženy prosazují a vnášejí do něho jemnost a preciznost," konstatoval ředitel školy.

Mladí řezníci a uzenáři z celkem třinácti škol z celé České republiky (i ze Slovenska) si vyzkoušeli svou zručnost v bourání masa i ve vařené výrobě, kde bylo jejich úkolem připravit tlačenku, jitrnice a sekanou pečeni.¨


Hodnotily se nejlepší výkony v jednotlivých kategoriích, test teoretických znalostí a le​​tos nově také prezentace výrobků, připravovaných během soutěže, na facebooku. Vítězem v této nové doplňkové disciplíně se staly produkty, které měly nejvíc „lajků" a největší počet zhlédnutí (v případě týmu Střední školy gastronomie a farmářství Jeseník to bylo 15 tisíc zhlédnutí během jednoho dne).

Obor Řezník – uzenář patří k učebním specializacím, které jsou zařazeny do stipendijního programu Podpora řemesel Zlínského kraje reagujícího na potřeby zaměstnavatelů v regionu, kteří potřebují, aby byli pro pracovní trh ve školách připravováni mladí lidé pro ty profese, v nichž se dlouhodobě nedostává kvalifikovaných sil. Zlínský kraj byl v rámci České republiky průkopníkem takto zaměřeného motivačního systému odborného učňovského vzdělá.


Zdroj: www.kr-zlinsky.cz 


Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková