Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mladí fotografové v ZŠ Březová

​​​​V Březové, ve „škole na konci světa“, 18. 3. 2016 vyhlašovali výsledky tento rok již druhé fotografické soutěže. ​Hlavním cílem ​projektů je přiblížit dětem umění a vést je k jeho pochopení, ke vkusu a ke kreativitě.

Nápad na uspořádání fotosoutěže vznikl v rámci výuky předmětu praktické činnosti, když jsme probírali téma fotografie. Soutěž mně přišla jako nejlepší způsob, jak žáky motivovat, aby sami začali fotit a mohli tak využít teoretických znalostí získaných v hodinách. Bylo ovšem potřeba zvolit téma dostatečně široké. Prvním tématem se stal podzim, jakožto jedno z nejfotogeničtějších ročních období. Každý z žáků druhého stupně měl zhruba měsíc na to, aby na fotografii přinesl svou interpretaci podzimu a následně proběhlo veřejné online hlasování. Prvních deset snímků bylo vystaveno ve školní Galerii na schodech a první tři fotografové získali cenu.


Galerie na schodech je také novým projektem školy. Výstava fotografií Podzim vlastně zahájila její provoz. Nápad na galerii byl jednoduchý - proč zkrátka prostor, který do teď sloužil k výzdobě školy, nepovýšit na školní galerii? Jelikož je tento prostor na schodech, název byl jasný. Zbývalo vytvořit logo, které odhlasovali žáci a zvolit někoho, kdo galerii povede. Pro tento školní rok jsou vybráni dva kurátoři ze šesté a sedmé třídy, kteří se starají o provoz galerie, vymýšlejí její plán, nebo uvádí výstavy. Kurátory chceme každý rok proměňovat, ať si tuto roli může vyzkoušet co nejvíce žáků.


Během výstavy Podzim projevili někteří občané z Březové zájem o koupi fotografií. To byl podnět k uspořádání dražby fotografií, která ještě stále probíhá na sociální síti. Už teď máme pěknou částku, kterou škola využije ke koupi závěsných rámečků do školní galerie. Dražba zároveň funguje jako skvělá zpětná vazba pro žáky, kteří vidí, že jejich práce má smysl.

Pro zájem a úspěšnost prvního kola jsme se rozhodli soutěž zopakovat, tématem se stalo opět roční období, tentokrát zima. Soutěž již nebyla pouze pro žáky školy, ale mohl se jí zúčastnit kdokoli. Nyní hlasování neprobíhalo veřejně, ale bylo v rukou odborné komise, kterou tvořilo celkem šest fotografů.


Autor: Andrej Ševčík
Vložil/a: Radka Evjáková