Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zlínští školáci v letošním školním roce pracují na projektu „Malenovice očima Josefa Lady“

Veselé obrázky Josefa Lady inspirovaly žáky I. C ZŠ Zlín nejen v matematice, čtení ale i poznávání Malenovic. Děti si hrají s říkadly, poslouchají příběhy z knih, učí se o ševcovském řemesle, pozorují svět očima pana Lady či tvoří leporelo.

Veselé obrázky pana Lady nás motivují k výuce. Samozřejmě se věnujeme uvolňovacím cvikům, kdy si jako kocouři hrajeme s klubíčky vlny, nebo píšeme do krupice. Rytmizujeme na říkadla pana Lady a začali jsme se učit i říkanky z knížky „Moje abeceda". Máme za sebou všechny samohlásky a první písmenka. Pokoušíme se o první slůvka. Rádi posloucháme příběhy z knížky o kocourku Mikešovi. V hodinách matematiky počítáme, kolik hrušek hodil Mikeš Pepíkovi, porovnáváme čísla, sčítáme a odčítáme do deseti.


Do školy jsme si pozvali pana Klečku, který se věnuje ševcovině. Tatínek pana Lady byl také švec. Mimo jiné jsme na vlastní oči viděli ševcovský nůž knejp, kterým se pan Lada poranil jako půlroční batole, když vypadl z kolébky. Málo-kdo ví, že potom špatně viděl na jedno oko.  

Vydali jsme se i na celodenní vycházku po Malenovicích. Hledali jsme, co všechno by pan Lada u nás mohl namalovat. Samozřejmě náměstíčko, kostel, rybník, okolní pole a lesy a nechyběl by ani hrad. Po cestě jsme hráli kuličky, házeli kamínky do vody a sledovali kruhy na vodě,  stavěli jsme draka z přírodnin. Nechyběla ani hra Zlatá brána.

Další  kniha se kterou pracujeme je Veselý přírodopis. Rozdělili jsme zvířata na domácí a volně žijící. Zajímáme se o životní podmínky zvířat, proto jsme se vydali na exkurzi do Národního zemědělského muzea ve Valticích. Zde jsme mohli sledovat zvířata žijící ve vodě a u vody, na louce, v lese, na poli a v blízkosti lidských obydlí ve skutečné velikosti. Interaktivní výstava nabízí i zvuky zvířat a vůně bylin. Nechyběl zde ani myslivecký posed a pocitový chodník. Vyzkoušeli jsme si, jaké to bylo, když děti chodily od jara do podzimu bosi. Trávou, pískem a kamením to šlo, ale po borových šiškách to bolelo. A to bylo hezké počasí. Během zpáteční cesty jsme zastavili ve Strážnici, kde jsme v místním zámku navštívili expozici Lidových hudebních nástrojů. Naši předkové byli moc šikovní. Nejvíce jsme obdivovali hrkače a řehtačky, které se používaly o Velikonočních svátcích.

Zapojili jsme se do kampaně Stromy a my, kterou vyhlásila Líska Vsetín. Společně s lektorem Muzea jihovýchodní Moravy panem Hrabinou  jsme navštívili expozici Dřevo, proutí a sláma v hájence v Malenovicích. Během výukového programu jsme získali informace o stromech, které využívali nejvíce naši předkové. V dalších aktivitách jsme pokračovali ve škole. Dobrovolníci z naší třídy vyrobili doma budky a krmítka pro ptáky. Ve třídě proběhlo tajné hlasování o nejhezčí výrobek. Všichni dobrovolníci si ale zaslouží pochvalu. Budky jsme odnesli panu Bubeníkovi na hrad v Malenovicích. Vyrobili jsme i budku pro hmyz. Snažíme se tak alespoň málo pomáhat přírodě v našem okolí.

Ze zajímavých aktivit vznikne knižní leporelo. 1. část projektu prezentovali žáci 26. listopadu 2015 na  Dětské vědecké konferenci v Uherském Hradišti. Všichni žáci I. C si zaslouží velkou pochvalu.  Práce na celoročním projektu samozřejmě pokračuje.

Na závěr chceme poděkovat všem partnerům za spolupráci. Poděkování patří také rodičům a vedení školy. Další informace o 2. části projektu někdy příště.

                                                                                                      ​

Autor: Libuše Přílučíková
Vložil/a: Radka Evjáková