Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jazykový kurz v Edinburghu

V rámci Výzvy 56 MŠMT jsme se zúčastnily krátkodobého kurzu anglického jazyka, který probíhal v hlavním městě Skotska v Edinburghu od 8. do 22. srpna 2015 na institutu The Language Institute Edinburgh.

Před zahájením kurzu jsme byly podrobeny vstupnímu rozhovoru s metodičkou, na základě něhož jsme byli rozřazeni do výuky. Výuka probíhala každý den od 9.30 do 13.00 hodin.  V průběhu čtrnácti dnů se nám věnovalo pět vyučujících, Tony, Ouisin, David, Caroline a Mag. 

Po úvodním vzájemném seznámení následovaly úkoly zaměřené na procvičení jazykových kompetencí. Většinu úloh jsme řešily v multikulturních týmech (Španělé, Italové, Maďaři, Němci, Rusové, Číňané). V nich jsme diskutovaly o aktuálních globálních ekonomických, politických, kulturních a tradičních tématech zařazovaných do výuky cizího jazyka. Často jsme reagovaly na přečtený denní tisk a chystaly vlastní reportáže pro ostatní spolužáky, nebo jsme sestavovaly vlastní vyprávění tak, aby obsahovala všechny časy minulé, přítomné, budoucí ,včetně časů průběhových. Měly jsme také domácí úkoly, jedním z nich bylo získat co nejvíce podrobností o fenomenálním street artovém umělci Banksym, jehož graffiti jsou velmi populární, nicméně tuto osobu téměř nikdo nezná. Jeho díla jsou často satirická a nesou určitá poselství. LTI nabízela studentům také odpolední programy, například výjezd na ostrov Cramond, výšlap na Arthur´s Seat a organizovala nácviky tradičního skotského tance Ceilidh. Na závěr jazykového kurzu jsme obdržely certifikát jazykového institutu a přivezly spoustu nápadů, jak zpestřit výuku cizího jazyka.

Každé odpoledne jsme využívaly festivalový program (Edinburgh Fringe), který se konal všude a nejvíce na Royal Mile, ulici vedoucí k paláci Holyrood Palace. Festivalové žánry nás chytily za srdce hned zkraje našeho pobytu a po celou dobu jsme s nadšením podporovaly artisty, klauny, hudebníky a kapely různých hudebních stylů, divadelní představení, autorská čtení, kostýmové průvody s obdivuhodnými tanečními kreacemi. Na hlavní třídě Princes Street jsme obdivovaly umění skotských dudáků oděných do kiltů. V chrámech probíhaly denně koncerty se skvělým obsazením. Naší oblíbenou památkou byla St. Mary‘s Cathedral. Milovníci filmového umění se scházeli po večerech v prostorách kinosálů. Ze skotské stravy dáváme jedničku pokrmu haggis, který nás spolu se skotským pivem Tennents naplnili pocitem dokonalé pohody a souznění.


V sobotu 15. srpna jsme měly v rámci projektu připravený zájezd k jezeru Loch Ness s průvodkyní, která bravurně ovládala nejen výklad skotských dějin, ale také řízení autobusu. Po cestě jsme sledovaly skotskou krajinu v úžasné oblasti Highlands a zpestřením byla návštěva hradu Urquhart Castle a odtud projížďka lodí po jezeru Loch Ness.

 


Z edinbu

rghských památek se nám vyplatila návštěva muzeí, galerií a knihoven, protože nebyla zpoplatněna: National Museum of Scotland, National Gallery of Scotland, The People‘s Story, National Library of Scotland jsou jen některé z nich. Dominantou historického města je Edinburgh Castle, Arthur´s Seat (Artušovo sedlo) a monument spisovatele Waltera Scotta. Město  má celkem 4.500 památných objektů. V roce 1995 byl Edinburgh zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Další zajímavostí města je hotel Balmoral v centru Edinburghu, v němž každý červen pobývá britská královna. Mezi rodáky a významné osobnosti města patří Arthur Conan Doyle, Sean Connery a Tony Blair.

Necelou hodinku autobusem od Edinburghu se nachází vesnička Roslin (Rosslyn) proslavená v současnosti kaplí: Rosslyn Chapel. Leží v nádherné zvlněné krajině plné lučních kvítek a je obestřena mystikou. Kapli Rosslyn proslavil film Šifra mistra Leonarda s Tomem Hanksem v hlavní roli. Ve vesnici se rovněž  nachází Roslin Institute, kde se narodila Dolly, první klonovaná ovce na světě. 


Bydlely jsme u rodiny, 100 m od záliv
u Firth of Forth u Severního moře, kde trvale kotví jachta královské rodiny Britannia. Vstup na loď  jsme si sice nemohly dovolit, vystačily jsme si pohledem z balkónu sousedícího nákupního komplexu.

Tento kurz byl velmi obohacující jak jazykově, tak zážitkově. Budeme doufat, že se brzy naskytne příležitost i dalším kolegům naší školy v podobě zahraničních cizojazyčných pobytů.

 

Jarmila Stavinohová a  Lenka Zatloukalová,
Střední odborné učiliště Valašské Klobouky    

Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková