Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Gymnazisté z Velehradu zpívali při předávání státních vyznamenání
Náš pěvecký sbor byl opět poctěn skvělou zkušeností. Dostal pozvání na Pražský Hrad, aby zazpíval ve Vladislavském sále českou státní hymnu. Při předávání státního vyznamenání byla přítomna celá vláda i se současnou hlavou státu, panem prezidentem Zemanem, který vyznamenání předával.

My jsme vyjeli už o den dříve, abychom si to náležitě užili. Po cestě jsme navštívili budovu ČT i s prohlídkou areálu a natáčecích studií. Dokonce jsme byli účastni přímo u natáčení dílu Kouzelné školky, kde jsme odhalili kouzla dabingu. Když jsme přišli do studia, kde vrcholily přípravy na natáčení dílu Sama doma, byli jsme postaveni na natáčecí plac a řekli nám, že tak vzácnou návštěvu až z Velehradu si chtějí natočit. Když pořídili fotku, řekli, ať jim něco zazpíváme. A tak vzniklo video, na které naleznete odkaz pod článkem.

Poté naše cesta pokračovala do Lorety, kde jsme složili své zavazadla a občerstvili se obědem. Za zákuskem jsme vyrazili do muzea čokolády a následně jsme se přemístili do kostela sv. Ignáce na mši svatou. Tam jsme měli hodinový koncert. Který dopadl báječně. 

Ráno 28. října jsme se vzbudili natěšení na celý dnešní den. Po snídani nás čekala zkouška, chvíle volna a pak jsme se odebrali k památníku T. G. Masaryka, kde pan prezident položil věnec na důkaz úcty a vzpomínky. Zazpívali jsme české skladby - Teče voda, teče a Ach, synku, synku. I při hlučném a neuctivém pokřikování okolních pozorovatelů na hlavu státu jsme hrdě zpívali českou státní hymnu. V průvodu za vojáky jsme spořádaně odešli do prostorů kontroly před vstupem do Vladislavského státu. Kde hned po příchodu proběhla zkouška nástupu a zpěvu na pódiu. Všechno tam bylo velmi důstojné, ustrojené a perfektní. Člověk se bál, aby neudělal nějakou chybu a nevybočoval z řad vojáků a zaměstnanců Pražského hradu.

Po zkoušce jsme se odebrali přes náměstí na večeři a pak jsme jen se zatajeným dechem čekali, než se sál naplní pozvanými hosty. A nastala naše chvíle, prošli jsme skrz celý sál a schovali se pod pódium. Když jsme uslyšeli slavnostní fanfáry, za kterých pan prezident Miloš Zeman procházet sálem, vstoupili jsme na pódium a s tou největší hrdostí, jakou můžou studenti střední školy mít, se naše hlasivky rozezněly českou státní hymnou. Dali jsme do toho všechno, zpívali jsme srdcem a moc jsme si to užili. Byl to zvláštní, ale hezký a vzrušující pocit. „Měla jsem pocit, jako bychom jim tam přinesli kousek našeho velkého srdce a moravské atmosféry,“ řekla jedna studentka po vystoupení.

Cesta domů byla poklidná a odpočinková. Všem nám kroužily v mysli události a pocity během uplynulých dvou dnů.


Video našeho zpěvu z ČT:

https://www.facebook.com/Sama-doma-103987086347906/?fref=ts​ 

 
Autor: Patricie Leskovanová
Vložil/a: Jana Vodáková