Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Cena Příběhů bezpráví byla udělena také Františku Cechovi (in memoriam), jehož příběh zpracovali žáci ZŠ UNESCO Uherské Hradiště
Žáci 9. C ZŠ UNESCO zpracovali životní příběh pana Františka Cecha, který byl odsouzen v politickém procesu za údajnou velezradu do vězení, kde bohužel i zemřel. 


Všechno začalo v lednu 2015, kdy  se žáci naší školy se zapojili do 5. ročníku projektu Příběhy bezpráví - Z místa, kde žijemeCílem projektu je pátrání žáků a studentů po osudech lidí, do jejichž životů dramaticky zasáhla zvůle komunistického režimu. 

Členové týmu ZŠ UNESCO ( školní rok: 2014/2015) byli Oskar Vogl - 9.C, Natálie Kutálková - 9.B a Adéla Běhůnková - 9.C.

Úkolem týmu žáků bylo:

1. Shromáždit co nejvíce informací o pamětníkovi komunistického bezpráví (rozhovory, dobový tisk, archivy, místní kroniky).

2. Sepsat jeho životní příběh.

3. Předat textové a doprovodné materiály (fotografie, kopie archivních dokumentů, audio/videonahrávky z rozhovorů) organizátorovi projektu.

4. Prezentovat svou práci na závěrečném setkání v červnu 2015 v Praze.


Našim pamětníkem byl, politický vězeň František Cecha (v roce 1951 byl ve vykonstruovaném politickém procesu odsouzen za údajnou velezradu k trestu odnětí svobody na 10 let. Zemřel v 8 letech trestu na infarkt). Jeho příběh nám vyprávěla jeho dcera paní Ludmila Ševčíková na společném setkání v Luhačovicích dne 14. 5. 2015.

Během června 2015 jsme se s (Adélou, Oskarem a Natálií) rozhodili, že zašleme příběh pana Františka Cechy do nominace na Cenu Příběhů bezpráví za rok 2015. Jeho příběh byl studentskou porotou vybrán a tak se stal pan František Cecha letošním laureátem ( in memoriam).


Předání Cen Příběhů bezpráví proběhlo 2.11.2015 od 19:00 v pražském kině Lucerna za účasti zástupců ZŠ UNESCO Oskara Vogla, Adély Běhůnkové a Mgr. Petra Kočíře.

Cenu pro Františka Cechu převzala z rukou Marty Janasové (sestry Jana Zajíce, který se 25. 2.1 969 upálil na protest proti sovětské okupaci) dcera pana Cechy paní Ludmila Ševčíková.

Věřím, že tato událost byla pro paní Ševčíkovou ​a její rodinu alespoň malou satisfakcí za všechna příkoří, která prožila.


Celou reportáž o slavnostním předávání cen si můžete prohlédnout ZDE.

Fotogalerii z velmi příjemného večera naleznete ZDE.

 
Autor: Petr Kočíř
Vložil/a: Radka Evjáková