Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci ZŠ UNESCO za poznáním v Národním památníku hrdinů heydrichiády v Praze

​Dne 11. 6. 2015 proběhla exkurze 49 účastníků (žáků a rodičů ZŠ UNESCO a také zástupců města Uherské Hradiště) na zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun a Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze.

První částí exkurze byla účast na slavnostím vyhlášení soutěže Lidice pro 21. století na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun. 

Po strastiplné jízdě po dálnici D1 jsme se po 6,5 hodinách dostali do cíle. Zde bylo improvizovaně předáno ocenění našim žákům na hlavním pódiu na hlavním nádvoří zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun.

Jednalo se o ocenění za postup do finálového kola soutěže pro Lucii Komárkovou z 9.C, Kateřinu Dufkovou z 9.C, Viktorii Matouškovou z 6.B a Terezu Klofáčovou z 7.B (z celkového počtu 1866 účastníků).


V kategorii škol jsme získali krásné druhé místo z celkového počtu 136 zaregistrovaných škol.

Zvláštní cenu získal také učitel dějepisu Mgr. Petr Kočíř.

Za motivaci žáků, kteří se pravidelně účastní projektů a soutěží Památníku Lidice a Ležáky. Za práci s primárními i sekundárními prameny a předávání historie novými metodami (například práce s žáky přímo v daném místě, o kterém píší).

Také byly škole předány ceny pro žáky za účast v soutěži Památníku Ležáky Oběti a hrdinové a fotografické soutěži Památníku Ležáky Memento Vitae.

Součástí programu byla i prohlídka zámku a jarmarku řemesel.

Více informací o celém průběhu slavnostního programu vyhlášení soutěže Lidice pro 21. století naleznete ZDE.

Druhou částí exkurze byla prohlídka Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Zde také čekal na žáky bohatý program:

1) prohlídka expozice (fotky, videa, zbraně, textové dokumenty atd...) věnované operaci ANTROPOID

2) projekce dokumentárního filmu SS 3 o atentátu na R. Heydricha

3) prohlídka krypty kostela.... zde žáci uctili památku padlých parašutistů a popravených odbojářů, položením věnce (penize věnovali sami žáci) a Klára Víchová 9.C zahrála na klarinet píseň Škoda lásky 

4) prohlídka interiéru pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje

Autor: Petr Kočíř
Vložil/a: Radka Evjáková