Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
V Experimentáriu v SPŠ Otrokovice je živo
​Experimentárium ve Střední průmyslové škole Otrokovice si už žije svým vlastním bohatým životem. Denně se prostory rozezní hlasy žáků základních škol nebo studentů SPŠ Otrokovice, kteří využívají vybavení Experimentária k různým pokusům, zkoumání fyzikálních zákonů, ale učí se komunikovat v rámci týmu či rozhodovat tak, aby dosáhli stanovených výsledků a cílů.

 

Vybavení Experimentária se využívá při běžné výuce v SPŠ Otrokovice, při sdílené výuce žáků základních škol a také při práci a hrách ve volnočasových aktivitách – kroužcích. Mládež bývá nadšená, když si zkouší práci moderátorů a režisérů v reálném televizním studiu, jsou překvapeni, co vše jim může ukázat elektronový mikroskop. Mnoho smíchu je slyšet, když si na oči nasadí brýle, které imitují stav člověka v opilosti nebo to, jak vidí hmyz. Jednou z největších „atrakcí“ je obyčejný záchod, který zde v Experimentáriu je rozřezán tak, aby bylo vidět, jak se čerpá voda a co se děje s vodou při spláchnutí. Ani 3D kino není pro mnohé běžnou záležitostí a dobře zvolené filmy děti nabudí k badatelské činnosti. Když mají žáci možnost vyhledávat kešky (skryté vzkazy) pomocí GPS, také je to moc baví. Jsou to totiž věci, které se jim běžně do ruky nedostanou. A práce v chemických laboratořích – to je něco výjimečného! Kde jinde než v expozici chemie si mohou vyzkoušet různé pokusy, neviditelné písmo, práci se sklem?


V našem science parku se snažíme žákům a studentům ukázat, že věda může být i hra, že je dobré vědět, proč a jak věci fungují, proč moucha může lézt po stropě, aniž spadne, proč můžeme pouze holými dlaněmi získat energii a čím to je, že se můžeme schovat celí do bubliny. V Experimentáriu zprostředkováváme mladým lidem osobní setkání se skutečnými vědci, např. s Dr. Londesboroughem z Akademie věd, Dr. Grygarem – předním českým astrofyzikem, Dr. Holubovou z Univerzity Palackého a dalšími, kteří umí populární formou propagovat vědu.


Školákům při výuce u nás předáváme informace o nejnovějších technologiích, např. z počítačové oblasti. Díky Experimentáriu zjistili, kde sídlí a jak pracují velké počítačové firmy a že pokud budou mít zájem a chuť se prosadit, pomohou jim tyto firmy v jejich osobním rozvoji tak, že budou moci v těchto firmách v budoucnu pracovat. Při přednášce z této oblasti se seznámili i s vizemi rozvoje IT technologií pro běžný život.Je toho hodně, co se mladí lidé v Experimentáriu dovědí a naučí. Experimentárium je místo, které chce studenty a žáky přivést ke smysluplnému bádání, poznávání a rozvíjení jejich schopností v přírodovědné a technické oblasti.

 

 

Název projektu: Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních škol a základních škol ve Zlínském kraji. Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.00/44.0010
 

Autor: Homolková Marie
Vložil/a: Radka Evjáková